Evlilik ve Kız İsteme Adabı

01.06.2022
A+
A-
Evlilik ve Kız İsteme Adabı

Huzurlu bir ailenin oluşumunda en önemli mesele, eş seçimidir. Eş seçiminde hassas davranan bir Müslüman için hayat daha kolay ve daha huzurlu olacaktır. Kişinin eşi demek ömür boyu kendisiyle hayatı paylaşacağı en yakın arkadaşı demektir. Eş seçerken ya ömür boyu huzur ve mutluluğun, ya da ömür boyu huzursuzluğun seçileceği nutulmamalıdır.

Evlilik ve Kız İsteme Adabı

Her konuda olduğu gibi eş seçiminde de danışmamız gereken ilk merci, biz ümmetine çok düşkün olan Peygamber Efendimiz (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem) olmalıdır. Eğer O Rahmet Peygamberinin tavsiyeleri doğrultusunda hareket edersek hem dünyamız hem de ahiretimiz mutlu olur. Fakat bizler, ümmetine çok düşkün olan, sıkıntıya düşmemiz kendisine ağır gelen Efendimiz (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem)’i değil de nefsimizi ve nefsine uymuş insanları dinlersek dünyada da ahirette de zarar edenlerden oluruz.

Kâinatın Efendisi Muhammed Mustafa (Sallellâhü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Kadınla; ya malı, ya güzelliği ya soyu, ya da dini için evlenilir. Sen dindar olanı tercih et! Eğer dindar olanı tercih etmezsen elin topraklanır (fakir olursun).” “Güzellikleri için kadınlarla evlenmeyin. Olur ki güzellikleri (kibir ve gurur sebebiyle) ahlakça düşmelerine sebep olur. Onlarla malları için de evlenmeyin. Zira malın onları azdıracağından korkulur. Kadınlarla dindar ve ahlaklı oldukları için evlenin. Şüphesiz burnu kesik, kulağı delik siyahî dindar bir cariye, (dindar olmayan hür kadından) daha üstündür.”

Eş seçiminde yüz güzelliği aranan ilk özellik olmamalıdır.

Devamını okumak için tıklayın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.