Çocuklarda Küfür ve Argo: Sebepleri ve Çözümleri

06.10.2023
A+
A-
Çocuklarda Küfür ve Argo: Sebepleri ve Çözümleri

Çocuklar çoğu zaman anlamını bilmeden, dikkat çekmek ve öfkesini göstermek için küfür edebilmektedir. Çocukların küfürlü konuşmalarına doğrudan biz neden olmasak da onları bu tür konuşmaya cesaretlendirmiş olabiliriz veya küfür ettiklerinde onların arzuladığı tepkileri veriyor olabiliriz.

Çocuğun küfür etmesinin nedenleri nelerdir?

Küfür etmek çocuğun, kızgınlığını ve öfkesini kaba bir şekilde toplum içinde argo kelimelerle dile getirmesidir. Çocuğun yaşı küçükse kullandıkları kelimeleri çevresindeki kişilerden ve aile büyüklerinden öğrenirler. Özellikle de anne ve babalarından öğrenirler. Her zaman için anne ve baba çocuk için bir örnek kişi yani modeldir.

Çocuğun küfür etmesinin nedenleri nelerdir?

Çocuğun küfür etmesinin nedenleri nelerdir?

Çocukta küfür etmenin altında yatan başka sebep de arkadaş grubu ve kendini ispat etme çabasıdır. Küfür eden arkadaşlarına uyum sağlamak amacıyla böyle konuşmaya başlayabilir. Diğer bir neden de televizyondur. İzlediği programların etkisinde kalarak böyle davranışlar gösterebilir. Çocuğun küfür etme derecesi ve ettiği küfürün boyutu da önemlidir. Çünkü bu, anne ve babanın alacağı önlemlerin şeklini belirler. Çocuk arkadaşları arasında konuşulan kişiye yönelik manyak, aptal gibi sözcükleri evde de sıkça söyleyebilir. Bir diğeri de beddua etmek gibi sözcüklerdir. Sizden etkilenen çocuk siz ona kızdığınızda belli kelimeleri kullanıyorsanız, çocuğunuz da kızdığında bunları size karşı kullanmayı tercih edecektir.

Çocuğun küfür etmesini engellemek için yapmanız gereken şeyler

Çocuğun küfür etmesini engellemek için yapmanız gereken şeyler

Çocuğun küfür etmesini engellemek için yapmanız gereken şeyler

  • Çocuk yeni kelimeler öğrenmek istemez ve duygularını dışa vurmak için küfür eder. Anne ve babalar çocuğun duygularını ifade edecek başka kelimeler öğretmelidir ve aynı zamanda kendileri de bu kelimeleri kullanmalıdır.
  • Her zaman anne ve baba kelimelerini seçerek söylemelidir. Çocuğun yanında uygun kelimeler kullanılmalıdır.
  • Çocuğun sosyal medya ve televizyonda izlediği programlar şiddet ve küfür içerikli olmamalıdır. Çocuğa bu türdeki filmler izletilmemelidir.
  • Çocuğunuzu dinleyerek kızgınlıklarını küfürlü bir konuşma yerine doğrudan anlatmasına izin verin. Çocuk kendisi dinlenmediği için küfürlü bir konuşmaya yönelebilir
  • Çocuğa söylediği kelimelerin kimsenin hoşuna gitmediğini, böyle konuştuğunda karşısındaki insanın üzüleceğini ve kişiye saygısızlık olduğu anlatılmalıdır. Ancak anlatım şekli sakin ve rencide edici olmamalıdır.
  • Çocuğu bu kelimelerin yerine uygun kabul edilebilir sözcükleri kullanması konusunda bilinçlendirin.

Kaynak: Şehit Üsteğmen Çetin Aylar İlkokulu

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.