Saliha hanımın kocasına karşı davranış örnekleri

26.06.2022
A+
A-
Saliha hanımın kocasına karşı davranış örnekleri

Saliha hanımın kocasına karşı davranış örnekleri

Sâliha bir hanım, kocasını güler yüzle ve kapıda karşılamalı, evden çıkarken de güzel söz ve duâlarla yolcu etmelidir. Nitekim hanım sahâbîler, efendilerini sabahleyin duâ ile uğurlarken şöyle diyorlardı:

“Allah’tan kork; haram kazanma! (Bize haram lokma getirme!) Zira biz dünyada açlığa sabrederiz, fakat kıyâmet gününde Cehennem azâbına sabredemeyiz.” (Abdülhamîd Keşk, Fî Rihâbi’t-Tefsîr, I, 26)

Yine sâliha bir hanım, kocasının sıkıntılarını paylaşmalı, yorgunluğunu atmasına yardımcı olmalıdır. Beyini hiçbir zaman ihmal etmemeli, âile fertleri arasındaki sıralamada onu aslâ ikinci sıraya düşürmemelidir. Bu hâl, fıtrata ters düşeceği için, normal bir erkek, kadının böyle bir davranışını kabullenemez.

Zamanımızda hanımların bilhassa dikkat etmesi gereken diğer bir mühim husus da, evlendiği kimsenin anne-babasını, kendi anne-babası bilmesidir. Geçmişte annelerimiz, gelin olarak evden çıkan kızlarını şu nasihatler eşliğinde uğurlarlardı:

Sâliha Hanımın Evlilikteki Rolü: Sabır ve Tevazuyla Saâdetin Anahtarı

“Yavrum, yuvana bembeyaz gelinlikle git, orayı saâdetle doldur ve girdiğin o kapıdan, yine ak ve lekesiz bir kefen ile ebedî yolculuğuna çık.”

Hanım, beyinin davranışlarına dikkat etmeli ve bir konuda asabîleştiğini fark ettiğinde, meseleyi büyütüp işi münâkaşa safhasına vardırmamalıdır. Zira ciddî ve uzun süreli münâkaşalar, aradaki muhabbet ve saygıyı zedeler. Bu gibi durumlarda bilhassa hanımların, kocalarına karşı davranışlarında daha sakin, kontrollü, sabırlı ve alttan alıcı olmaları îcâb eder. Zira eğer kocası hatâlı ise bu yumuşak tavır karşısında çok geçmeden hatâsını anlayacak ve hanımına karşı mahcûbiyet hissiyle daha çok bağlanacaktır. Aksi hâlde, yani öfkeye öfkeyle karşılık gördüğünde, sağlıklı düşünemeyeceği için hatâsını göremeyecek ve aralarına girmiş olan şeytan, iki kalbe kin, düşmanlık ve ayrılık tohumları ekecektir.

Velhâsıl evinin saâdet kaynağı ve zevk u safâ ışığı olan sâliha bir hanım, Allâh’ın kendisine verdiği akıl nîmetini, eşine karşı çok dikkatli bir şekilde kullanmayı bilmelidir. Zira babaların hiddet ve asabiyetini, çocukların usandırıcı hırçınlıklarını eritecek yegâne fazîlet cevheri, ancak bir anne kalbidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.