Aile Gazetesi’nin 18. sayısı çıktı!

27.03.2023
A+
A-
Aile Gazetesi’nin 18. sayısı çıktı!

Türkiye’nin #AileGazetesi “deprem özel” dosyasıyla yayınlandı.

Aile Gazetesi’nin 18. sayısı çıktı!

➡️Öne Çıkan Başlıklar

📌Deprem Özel: Yüzyılın Afeti

Türkiye, 6 Şubat Pazartesi saat 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7,7 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Bu depremden yaklaşık 9 saat sonra saat 13.24’te Kahramanmaraş Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde bir sarsıntı daha yaşandı. Depremlerden Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa olmak üzere 11 il etkilendi ve bu illerde olağanüstü hâl (OHAL) ilan edildi. Deprem sebebiyle 50 bine yakın insan vefat etti. Depremden 15 milyona yakın insan etkilendi ve iki buçuk milyona yakın insan bölgeden ayrılıp başka illere göç etti.

 

📌Gönüllülük Seferberliği başladı!

İstanbul Aile Vakfı, depremden etkilenen 10 ilde “Gönüllülük Seferberliği” başlattı. Gönüllüler, psikososyal destek çalışmaları başta olmak üzere depremzedelere psikolojik ilk yardım hizmeti veriyor.

 

📌Aile Vakfı, 360 psikososyal uzmanıyla sahada!

İSTANBUL Aile Vakfı, deprem bölgesindeki afetzedelere psikososyal destek vermek üzere 360 uzman gönderiyor. Vakıf bünyesindeki psikososyal destek personelleri ve gönüllüleri bir yıllık plan dâhilinde sahada aktif görev alacak.

 

📌Deprem sonrası psikolojisi, yapabileceklerimiz neler?

İSTANBUL Aile Vakfı Aile Danışmanlık Merkezinde görevli psikologlar “Deprem Sonrasında Ortaya Çıkabilecek Psikolojik Problemler ve Yapabileceklerimizi” anlattı.

 

📌Depremzede çocukların gönlünde taht kuran kahramanlar

Emekli imamın İstanbul Aile Vakfı’nın psikologlarının oyun saatine çağrı için söylediği şarkı gündem oldu.

 

📌Depremzede: Hiçbir güzelliğin farkında değilmişiz

Adıyaman’da yıkılan binanın enkazından 6 gün sonra çıkarılan çift, Türkiye Taşkömürü Kurumu çalışanlarının çabalarını unutmuyor. 6 gün sonra enkazdan çıkartılan Sadık Tunç: “Ne kadar güzelmiş gökyüzü. Biz hiçbir güzelliğin farkında değilmişiz. Bütün insanları, bütün kainatı, bütün börtü böceği, ağaçları bile sevsin insanlar. Hiçbir şeyi incitmesinler, çünkü gerçekten dünya bomboşmuş.

 

📌Analiz: Ruhumuzu enkaz altından nasıl çıkartacağız?

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kemal Sayar, Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem afetinin ardından psikolojik ilk yardımın nasıl olması gerektiğine dair bir değerlendirmeyi Anadolu Ajansı Analiz için kaleme aldı. Önemine binaen dikkatlerinize sunuyoruz.

 

Aile Gazetesi’nin 18. dijital sayısını okumak için tıklayınız.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.