Aile hukukuna yeni düzenlemeler geliyor

21.08.2023
A+
A-
Aile hukukuna yeni düzenlemeler geliyor

Aile hukuku alanında yeni düzenlemeler yapılacak. Başörtüsü ve aile konusundaki anayasa değişikliği hazırlanıyor. Süresiz nafaka ile ilgili tarafları rahatlatacak düzenlemeler geliyor. 

Belirli bir süre evli kalmış olan çiftlerin ayrılması sonrası taraflardan birine doğan nafaka hakkının ‘süresiz’ olması ile ilgili yaşanan mağduriyetlerin ve tartışmaların neticesinde, bu uygulamanın tarafları mağduriyete uğratmayacak şekilde süreli olarak uygulanması ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konu ile ilgili bir süredir çalışıldığını ve 1988’e kadar uygulanan 1 yıllık nafaka süresinin de , sonrasında uygulanan süresiz nafaka uygulamasının da yeni bir düzenleme ile mağduriyeti ortadan kaldıracak bir hale getirmeyi planladıklarını belirtti. Tunç, başörtüsü ve aile konusundaki anayasa değişikliğinin hazırlandığını dile getirdi.

AİLE HUKUKUNUN TAMAMINA DÜZENLEME YAPILACAK

Boşanma, nafaka, tazminat gibi konuların Aile hukukunun konusu olduğunu vurgulayan Tunç, genel bir düzenleme için Bilim Kurulunun bir süredir çalıştığını belirtti. Tazminat ve nafaka konularında arabuluculuk sisteminin getirilmesi konusunda ki görüşleri de değerlendirdiklerini ve nafaka hususunun da bu bağlamda ele alınacağını bildirdi.  Başörtüsü ve aile konusundaki anayasa değişikliğinin de hazırlandığını hatırlatarak, yeni dönemde bu konudaki kararlılığın gündeme geleceğini söyledi.

KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Kısa süreli evliliklerin ardından uzun yıllar nafaka vermek zorunda kalan kişiler için , iki tarafı da mağdur etmeyecek şekilde dosya bazında özel değerlendirmeler yapılacak. Özellikle nafaka alacaklısı kadının mağduriyetinin oluşmamasına özen gösterilecek.

Süresiz nafaka konusunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ta diğer bakanlıklarla ortak çalışmalar yürütülerek ‘süresiz nafaka’ ile oluşan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için gerekenin yapılacağını belirtmişti.

Kaynak: TRT Haber

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.