Babalarla yapılabilecek aktiviteler

27.12.2022
A+
A-
Babalarla yapılabilecek aktiviteler

Çocuklarla verimli vakit geçirmek her ebeveynin hayali, ancak günümüz şartlarında çocukların uzun süre dikkatini çekebilecek bir faaliyet oluşturmak oldukça zor. Peki çocuklarla ne gibi etkinlikler yapılabilir?

Babalarla yapılabilecek aktiviteler

Babalarla yapılabilecek aktiviteler

Babalarla yapılabilecek aktiviteler

Bu dönemde sözel olarak çocuklar kendilerini ifade edebildiklerinden babalar için 0-6 yaş çocuklarla yapılabilecek etkinlikler de daha kolay ve eğlenceli hâle geliyor.

Evde

Çocuklar saklambaç oynamayı genellikle çok sever. Fakat işi abartıp hiç bulunamayacağınız bir yere saklanmayın ve sizi gördüğünde çocuğa yüksek sesle tepki vermeyin. Uzun süre sizi bulamazsa ya da bulduğunda aniden fazla tepki gösterirseniz korkabilir.

Çocuğunuzun sevdiği oyuncaklarla oynayarak ona eşlik edin. Kız veya erkek çocuk her oyuncakla oynamak isteyebilir. Siz eğer her oyuncakla oynayamıyorsanız cinsiyetsiz bir ayı, köpek ya da bir çizgi kahramanın oyuncağını seçebilirsiniz.

Özellikle erkek çocuklar, enerjilerini atacak hereketli boğuşma, güreşme gibi oyunları da severler. Siz yine de orantılı güç uygulamayı unutmayın.

Boyamak, resim ya da karikatür çizmek bir diğer alternatif olabilir.

Evde

Evde

Hikaye anlatma, bir filmdeki karakterlerin rollerine bürünerek hikayeyi canlandırmak da iyi bir alternatiftir.

Hafıza oyunları, farkı bul kitapları iyi vakit geçirmenizi sağlayabilir.

Evde mısır patlatıp, onlarla çeşitli sanat çalışmaları yapabilirsiniz.

Evde kolay bulunan malzemelerle mikroskop yapabilir, yüzen makarnalar, yüzen yumurta, statik elektrik, karışmayan renkler gibi deneyler yapabilirsiniz.

Birlikte müzik yapabilirsiniz.

Birlikte müzik yapabilirsiniz.

Birlikte müzik yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden bir şeyler yapmak isterseniz bu dönemdeki çocuklar için 1 saati aşmadan birlikte resim yapma, müzik çalma gibi farklı uygulamalarda vakit geçirebilirsiniz.

Alt katta gürültüden rahatsız olacak bir komşunuz yoksa evde oyuncak bowling malzemeleri ile oynayabilir, küçük basket potasını kapıya takarak basket maçı yapabilirsiniz.

Eliniz altındaki malzemelerden faydalanın. Bazen bir traş köpüğü bile çok eğlenmenizi sağlayabilir.

Yastıkları dizip üzerine çarşaf sererek bir çadır yapabilir ve gece ormanda kamp yaptığınızı varsayabilirsiniz. Dışarıda vahşi doğa sizi bekliyor. Ara sıra çadırdan çıkıp balık tutabilirsiniz. Tabii mecazi anlamda…

Dışarıda

Ev dışında park, akülü araba parkurlarına gitmek isteyebilirsiniz.

Eviniz sahile yakınsa biraz yürüyüş yaparak bir yandan da sohbet etmek, parkta zaman geçirmek iyi bir alternatiftir.

Sinema ve tiyatroya gitmek gününüzün güzel geçmesini sağlarken hakkında konuşabileceğiniz ortak konular kazanmanızı da sağlar.

4-5 yaşındaki çocuklar çok kalabalık olmayan bir basketbol ya da benzeri spor müsabakalarına gitmekten hoşlanabilir.

Dışarıda

Dışarıda

Eğer çocuğunuz bir kursa (yüzme vb.) onu seyretmeniz ve sizi görebileceği bir yerde durmanız da onun için faydalı olabilir. Eğer şansınız varsa dışarıda beklemek ve başkalarıyla telefonda konuşmak yerine çocuğunuzu seyretmeyi seçebilirsiniz. Bu hem onun için hem de sizin için güzel anılar demektir.

Bisiklete binmek, doğada yürüyüş yapmak denenebilir.

Doğa yürüyüşlerinde çeşitli yapraklar toplayarak evde bir herbaryum yapabilirsiniz.

Kendi çocukluğunuzda oynadığınız oyunları ona öğretebilirsiniz.

Evinize yakın yerlerdeki farklı semtleri gezebilir, birlikte yorulmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Doğadan topladığınız taş, yaprak gibi nesneleri evde boyayabilirsiniz.

Doğadan topladığınız taş, yaprak gibi nesneleri evde boyayabilirsiniz.

Doğadan topladığınız taş, yaprak gibi nesneleri evde boyayabilirsiniz.

Bahçe işlerinde size yardım etmesini isteyebilir.

Evcil hayvanınız varsa birlikte gezmeye çıkabilirsiniz.

Özellikle bakâr babalar için bir de önerimiz var. Çocuğunuzla yeteri kadar birlikte ektivite yaptığınızda genellikle daha sonra o kendi başına da sorun yaratmadan oyun oynamaya devam edecektir. Bu arada siz de dinlenme fırsatı bulabilirsiniz. Babalar için okul öncesi çocuklarıyla zaman geçirmek aslında zor değil son derece eğlencelidir.

Siz yeter ki ona gereken zamanı ayırın ve neler yapacağınızı önceden planlayın. Önce onun aklında yapmak istediği bir etkinlik olup olmadığını anlayın. Eğer yoksa 1-2 alternatif sunun. Yaşı küçükse bir oyundan başlayın, gerisi gelecektir zaten.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.