Büyük aile dönemi geri geldi

25.04.2022
A+
A-
Büyük aile dönemi geri geldi

Artan kiralar, ev almanın güçleşmesi özellikle gençlerin evden ayrılıp yeni bir yaşam kurmasını zorlaştırırken, daha önce evinden ayrılmış birçok yetişkin de yine ailesinin yanına dönmek zorunda kalıyor.

Konut satış ve kiralama fiyatlarındaki artış sürüyor.

Merkez Bankası’nın 2022 Şubat ayına ilişkin açıkladığı Konut Fiyat Endeksi’ne (KFE) göre konut fiyatlarındaki yıllık artış İzmir’de yüzde 90,1’i bulurken, Ankara’da yüzde 97,1 ve İstanbul’da ise yüzde 106,3 oranında arttı.

Yaşanan artışlarla birlikte orta gelirli biri için büyükşehirlerde ev almak hatta kiralamak dahi oldukça zorlaştı.

Bu da insanları yeni çözümlere zorluyor. Bunların başında gelenlerden biri de çok bilindik bir yöntem: Anne ve babanın yanına taşınmak.

“Büyük aile dönemi geri geldi”

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak dün Twitter paylaşımında buna dair şöyle bir iddiada bulundu:

Büyük aile dönemi geri geldi. Bırakın ev almayı gençler ev bile kiralayamaz. Sen büyüt yetiştir bir bina parası harca. Yurtdışına gönder. Sonra gelsin anne baba evine geçinemiyorum diye.. Gençlere de yazık ebeveynlere de…

“Ev kurma çağına gelen birçok genç maddi koşullardan anne baba yanından ayrılamıyor”

İddiasının ardından aradığımız Kolçak, ayrı ev kurma çağı gelen birçok gencin maddi koşullardan dolayı anne baba yanından ayrılamadıklarını kaydetti.

“Memleketindeki ailesinin yanına gidenler de var”

Beyoğlu Fetihtepe Mahallesi Muhtarı Melahat Kemaloğlu ise geçim sıkıntısı nedeniyle son süreçte İstanbul’u terk ederek memlekette ailelerinin yanına dönen kişilerin sayısında bir artış olduğunu söyledi.

Kemaloğlu, geçmişe oranla bu durumda yüzde 30 artış olduğunu belirterek, “Ancak gidenler gittikleri yerlerde de ciddi sorunlar yaşıyorlar” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.