Çizgi filmler çocukları olumsuz etkiliyor

28.08.2022
A+
A-
Çizgi filmler çocukları olumsuz etkiliyor

Psikolog Begüm Çayır, çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine değinerek anne ve babalara çocuklarına yerli çizgi filmler izletmelerini tavsiye etti.

Psikolog Begüm Çayır, çizgi filmlerin çocuklar üzerinde oluşturduğu etkileri değerlendirdi. Çayır, “Televizyon ve çizgi filmlerin olumsuz etkilerden bazıları şunlardır; çocuğun okula karşı isteksizliğini arttırıyor, okuma alışkanlığının körelmesine sebep oluyor. Örneğin ortalama 3-4 saat televizyon izleyen çocukların dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu yaşanması yüksek olasılıktır” dedi.

“Beslenmeyi de etkiliyor”

Televizyon izlememenin çocukların beslenme alışkanlıklarını etkilediğini belirten Çayır, “Televizyonlarda, çizgi filmlerde, reklamlarda, dizilerde, sinemalarda, hazır yiyecekler, fast-food, bisküviler ve çikolatalar çocukların dikkatini ve ilgisini çekiyor. Çocuklar bunları görünce anne babalarından istiyor. Aileler de çocukların bu taleplerini yerine getiriyor. Böylece beslenme açısından da çocukların alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiliyor” ifadelerini kaydetti.

“İletişimi olumsuz etkiliyor”

Çocukların, çizgi filmlerdeki kahramanları idealize edip kendilerini temsil ettiklerini söyleyen Begüm Çayır, “Erkek çocukları daha çok güç ve kahraman yönünü tatmin eden çizgi filmler, kız çocuklarının ise beğenilme ve ilgi görme yönlerini etkileyen çizgi filmleri izlediklerini çok fazla görüyoruz. Ayrıca çok fazla çizgi film izleyen çocuklar gördükleri kahramanları çok fazla özdeşleştirip benimsiyorlar. Bunları biz oyunlarında ve resimlerinde görüyoruz. Örneğin çocuklar kendi başlarına bir dünya oluşturup, o dünyaya hiç kimseyi almadan tek başlarına sosyal fobi ile oyunlar oynuyorlar. Anne babalarla iletişim kurmuyorlar. Akranları ile iletişim kurmuyorlar. Bu da kendilerini olumsuz etkiliyor” şeklinde konuştu.

“Hayalle gerçeği ayırt edemiyorlar”

Çayır, çizgi filmlerin etkisinde kalan çocukların gerçek hayatlarında hayal ile gerçeği ayırt etmekte zorlandıklarını belirtip, “Çocuklar televizyonlarda çizgi filmlerde gördükleri kahramanlarla birlikte yaşadıkları şeyin hayal mi, gerçek mi olduğunu ayırt edemiyorlar. Örneğin arabadan arabaya atlayan adamlar ve kahramanlar gören çocuklar aynı şekilde gerçek dünyada da bunları yapmaya başlıyor. Kapıların üzerinden koltukların üzerinden atlamaya, uçmaya ve zıplamaya çalışıyorlar. Kendilerine ne kadar zarar vereceklerini tahmin edemiyorlar” dedi.

“Şiddeti tetikliyor”

Şiddet içerikli program izleyen çocukların anne-babalara ve büyüklerine karşı şiddet uyguladıklarını vurgulayan Çayır, “Şiddet içerikli televizyon programları, çizgi filmler, sinemalar ve diziler izleyen çocukların kendi akranları oranla daha çok şiddete meyilli olduğu, aynı zamanda anne babalara karşı, büyüklere karşı ve öğretmenlere karşı bu şiddeti uyguladıkları, asabi oldukları, gergin oldukları ve hırçın olduklarını gözlemliyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.