Çocuğu kilo almayan anneler dikkat!

05.08.2022
A+
A-
Çocuğu kilo almayan anneler dikkat!

Aslında ülkemizde tam oturmamış olsa da sağlam çocuk muayenesi oldukça önemlidir. Çocuğunuzun doktorunuzun plan yaptığı aralıklar ile muayenesi, kilo alımı ve boy ölçümü hastalıkların ve gelişim bozukluklarının erken saptanması için hayati önem taşır. Çocuğunuzun her muayenede vücut ağırlığı ve boyu doktorunuz tarafından “Persentil Eğrisi” denilen büyüme çizelgelerine yaşı cinsiyeti ve prematüre olup olmaması gibi özellikleri göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Tabiki burda annelerinde önemli bir görevi var bu ölçümleri düzenli olarak kaydetmeli ve muayeneye gelirken yanında getirmelidir. Bu konuda sıklıkla yapılan hata ise çocukların akranları ile karşılaştırılmasıdır. Bu durum kilo kaybının gözden kaçmasına neden olabilir.

Çocuğunuzun kilosunun düşük olmasının birçok sebebi vardır !

– Doğum haftasının zamanından önce olması.

– Yeteri kadar beslenmeme (Örneğin anne sütünün yeterli alınamadığı, beslenmenin uygun olmayan şekil ve gıdalar ile yapılması gibi durumlar)

– Altta yatan ağız, sindirim sistemi, kalp veya akciğer gibi organları etkileyen bir hastalık olması

– Evde veya ailede yaşanan stresde yine çocukların büyümesini olumsuz etkileyen durumlardan biri

– Başta demir olmak üzere vitaminlerin ve minerallerin eksik olması

Kilo almayan bir çocukta muayene bulgularının yanı sıra yemek alışkanlığı ve tükettiği gıdaların öğrenilmesi oldukça önemlidir. Muayeneye gelmeden önce bir beslenme günlüğü oluşturmanız doktorunuzun eksikleri ve yanlışları görmesi konusunda oldukça faydalı olacaktır. Bu günlükte yine olmazsa olmazlar kusma veya ishal gibi durumlar, çocuğunuzun yemediği gıdalar, sıvı tüketimi ve şüpheli alerji reaksiyonlardır.

Anneler arasında yanlış bilinen bir konu da vitamin şurupları ve balık yağı desteğinin tek başına kilo aldıracağı yönünde. Tabiiki de vitaminlerin ve balık yağındaki omega-3 ün çocuğunuzun gelişimine olan katkısı tartışılmaz ama bu desteklerin hiçbiri uygun bir diyet ile birleşmediği sürece istediğiniz sonuçları almanızı sağlamayacaktır.

Yapılan çalışmalar uygun öğün alışkanlığı olan çocuklarda obezite ve yetersiz kilo alımının belirgin olarak daha az görüldüğünü göstermekte. Biz farkında olmasak da bağırsaklarımız ve organlarımız düzenli öğün almamız durumunda sindirim ve enerji kullanımını beslenme öğünümüze göre ayarlamakta. Bunun için çocuğunuzun öğünleri olabildiğince aynı saatlerde almasını önceliğiniz olarak belirleyin.

Bebeklerde aydan ay değişmek ile beraber 2-3 saatte birden başlayıp 1 yaşa doğru 4-6 saate açılması uygundur. Daha büyük çocuklarda ise olabildiğince eşit aralıklara ayrılmış 3 ana ve 3 ara öğün sağlıklı bir büyümeyi elde etmenizi sağlayacaktır.

Sofra alışkanlığı sağlıklı bir büyümenin anahtarıdır. Çocuğunuzun nerde yemek yediği öğünü tamamlaması açısından oldukça önemli bir etken. Örneğin televizyon karşısında çocuğunuza yemek yedirmek oldukça zor iken tüm ailenin olduğu bir sofrada çocuğunuz daha keyifli bir yemek yiyecektir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.