Depresyonla mücadele etmenin yolları

08.06.2022
A+
A-
Depresyonla mücadele etmenin yolları

Depresyonda olduğumuzda, dünyadaki hiçbir şey bizi daha iyi hissettiremez gibi gelir. Depresyon aldatıcı bir rahatsızlıktır. Çünkü yardım almamızı engelleyen veya ilerlememiz için gerekli istek ve eylemlerden vazgeçiren, bir ‘yılgınlık’ hissine sebep olur.

Genel isteksizlik hali, özgüven ve enerji düşüklüğü depresyondan kurtulmayı zorlaştıran etkilerden bazılarıdır.

Bu sıkıntıyı yaşayan herkes için, depresyonun çok yaygın ve iyileştirilebilir bir rahatsızlık olduğunu hatırlamak önemlidir. Unutmayın, ruhsal durumunuzu etkileyen parazitleri yok edecek eylemlerde bulunarak, depresyonu yenebilirsiniz.

Depresyonla mücadele için 8 öneri

Kendinize olan eleştirel saldırılarınızı bozguna uğratın

Depresyona genellikle, bizi günlük hayatlarımızdan alıkoyan eleştirel ve yıkıcı bir zihniyet eşlik eder. Depresyondayken bu olumsuz kimliği, gerçek kimliğimizin bir temsili olarak kabul etme eğilimindeyizdir.

“Eleştirel iç ses” olarak adlandırılan bu acımasız bakış açısının, içimizde iyi gizlenmiş bir düşmanın sesi olduğunu kabul etmekte başarısız olabiliriz. Yaşamımızın erken dönemlerinde içselleştirdiğimiz bu iç ses, bizi durduran ve hareketsiz kılan aşırı disiplinli bir ebeveyn gibi işlev görür.

Bu yıkıcı düşünce süreci, depresyona yol açar. Bu yüzden terapistler danışanlarının, önce eleştirel iç sesini tanımlamalarına, sonra da bu saldırıları bertaraf etme konusunda onlara yardımcı olurlar.

Nelere öfkeli olabileceğinizi düşünün

Bazılarımız depresyonu sürekli bir hüzün hali veya artan acı verici duygular olarak yaşarken, bazılarımız ise depresyonu, bir ‘uyuşukluk hali’ şeklinde yaşayabilir. Bu uyuşukluk hali, tüm yaşam sevincini zayıflatan ve heyecan duyma potansiyelini azaltan bir histir.

Duyguları bastırmak veya yok saymak, sizi rahatsız eden bir hisse karşı bir savunma olabilir. Depresyondan muzdarip olan birçok kişi, gerçekte başkalarına karşı duyduğu öfke hissini maskeleyip kendine yönlendirir.

Devamını okumak için tıklayın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.