Dr. York: Aile Sempozyumu’nda davet edilmekten onur duydum

08.06.2022
A+
A-
Dr. York: Aile Sempozyumu’nda davet edilmekten onur duydum

Alkaram Enstitüsü’nde görev yapan Carrie York ile İstanbul Aile Sempozyumu’nda konuştur. York, böyle saygın bir konferansa davet edildiği için onur duyduğunu söyledi.

Bu sempozyumu nasıl buldunuz?

Carrie York: Bismillah, her şeyden önce, buraya davet edilmek, bir araya getirdiğimiz bir proje hakkında konuşmaya gelmek büyük bir onurdu. Bu yüzden burada, böyle saygın insanlar arasında ve saygın bir kurum tarafından davet edilmekten ne kadar onur duyduğumu ilk düşüncem buydu. Sunumlar hakkındaki düşüncelerim açısından, güçlü yönlerden biri olduğunu düşünüyorum. Konferans şu ana kadar çok çeşitli sunumlar yapıldı. Örneğin, bulunduğum panele bakarsanız ve beş farklı konuşmacı vardı, sunumların her biri ne kadar farklıydı, demek istediğim, bahsetmekten tamamen farklı olan bir çocuk karakter gelişim kitabından bahsetmek için buradaydım. Örneğin, Azerbaycan’da aile yapısı veya diğer sunumlar. Yani, bu çeşitliliktir.

Teşekkür ederim. Sempozyumda sizin için en ilginç şeyler nelerdi?

Carrie York: Benim için en ilginç şey, insanlarla bağlantı kurmaktan zevk alıyorum. Bu yüzden her zaman güzeldir. Yeni insanlarla tanışın ve onlarla farklı şekillerde bağlantı kurun. Yani benim için, bilirsiniz işte, eğer ona bu bütünsel perspektiften bakmak zorunda kalırsanız, bilirsiniz işte, geldiğiniz ve farklı entelektüel fikirler ve sunumlar hakkında bilgi edindiğiniz bu dışsal perspektif vardır, ama bunun içsel veçhesi gerçek insanlarla bağlantı kurmak gibidir. Ve bu bağlantının onunla hiçbir ilgisi olmayabilir. Sunulan gerçek konular. Ne demek istediğimi biliyor musunuz? Arkadaşlıklar kurmak, insanlarla bağlantılar kurmaktır. Yani benim için bu her zaman, herhangi bir konferansa katılmanın daha derin veya daha keyifli bir yönüdür, bu da önemli olsa da, sadece paylaşılan bilgilerin aksine yapılan bağlantılardır. Ve bunun da bir rolü var.

Müslüman toplumlarda ailenin yerini genel olarak nasıl görüyorsunuz?

Carrie York: Demek istediğim, bu konuda birçok farklı bakış açısı duyduk. Biliyorsunuz, Müslüman toplumları coğrafi ve kültürel olarak geniş bir alanı kapsıyor. Bu yüzden bir, bir, Müslüman ailelerin birçok farklı ifadesini göreceğinizi sanmıyorum, bağlı olarak. Müslümanların bulunduğu yer, ister Müslüman çoğunluklu ülkelerde olsun, ister Amerika gibi tamamen Müslüman olmayan ülkelerde, ki ben de buradayım. Sanırım bundaki çeşitliliği, o ifadedeki çeşitliliği göreceksiniz. Ama bu, genel olarak İslami gelenek budur. Her zaman büyük bir çeşitlilik vardır, her şey hakkında. Demek istediğim, konunun ne olduğu önemli değil, seçebilirsiniz. A, B veya C olmak üzere herhangi bir konuyu seçebilirsiniz. Her zaman herhangi bir özel, bağlamda anlaşılan veya tezahür eden veya ortaya çıkan birçok yol göreceksiniz. Ve böylece, bu çeşitli versiyonları bir araya getirebileceğiniz bir şeye sahip olabileceğiniz bir şeye sahip olduğunuzda, bunun gibi dersler için güzel.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.