Dünyanın en zengin ikilisi: Çocuk yapın

20.12.2023
A+
A-
Dünyanın en zengin ikilisi: Çocuk yapın

Dünyanın en zengin insanı olarak bilinen X, Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk ve 172 milyon dolarlık serveti ile en zenginler arasında başı çeken Amazon’un kurucusu Jeff Bezos insanlara ‘Çocuk yapın’ çağrısında bulundu.

Çocuklar olmazsa gelecek nesil de olmayacak

14 yıldır sürekli azalan doğumların bu yıl yeni bir rekora neden olacağı konuşuluyor. Geçen yıl kadın başına 1.24 çocuk olan doğurganlık hızının 2023 yılı sonunda kadın başına 1.22 çocuğa gerilemesi öngörülüyor. Bu gerileme ise tüm dünyanın siyasetçileri ve önde gelen isimlerince konuşulmaya devam ediyor.

İtalya’nın Kardeşleri Partisi’nin düzenlediği geleneksel siyaset festivaline katılan Musk da insanlığın medeniyetini sürdürebilmesi için çocuk yapması gerektiğini vurguladı: “Çocuk sahibi olmak önemli. Eğer çocuklar olmazsa ‘gelecek nesil’ diye bir şey olmayacak. Bu, çok temel bir konu. Tüm insanlara ve hükümet liderlerine tavsiyem; yeni bir nesil yaratmak için çocuk sahibi olduğunuzdan emin olun.” Euro Bölgesi’nin en büyük üçüncü ekonomisi olan İtalya’da azalan doğumlar, ulusal bir krize dönmüş durumda.

Elon Musk konuşmasında, “İtalya yatırım yapmak için iyi bir yer ama daha çok çocuğunuz olmalı. Burası inanılmaz bir ülke ve İtalyanlar olağanüstü. Ama bir şirketin yatırım yapması gerekiyorsa, şirket şu soruyu sorar: Yeterli sayıda insan çalışacak mı?” ifadelerini kullandı.

Bir trilyon insanımız olsaydı bin Mozart ve bin Einstein’ımız olurdu

Amazon’un ABD’li patronu olan ve 172 milyar dolarlık şahsi servetiyle gezegenin üçüncü en zengin insan Jeff Bezos, konuştuğu bir  podcastte “Güneş Sistemi’nde bir trilyon insanın yaşadığını görmeyi çok isterim. Eğer bir trilyon insanımız olsaydı, herhangi bir zamanda bin Mozart ve bin Einstein’ımız olurdu. Güneş Sistemi’miz yaşam, zekâ ve enerjiyle dolu olurdu’ dedi.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.