Hava kirliliği bebekleri olumsuz etkiliyor

08.06.2022
A+
A-
Hava kirliliği bebekleri olumsuz etkiliyor

TTD Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Aykaç, hava kirliliği olan yerlerde bebeklerin daha düşük akciğer kapasitesiyle doğduğunu söyledi.

Hava kirliliği istasyonlarının verilerine göre, Batman, Iğdır, Ağrı, Muş ve Şırnak’ta ciddi anlamda hava kirliliği olduğunu anlatan Aykaç, hava kirliliğinin insan sağlığını sıkıntıya soktuğunu belirtti.

“Hava kirliliği bebekleri olumsuz etkiliyor” gibi diğer içeriklerimize Ailece kategorimizden göz atabilirsiniz.

Yapılan analizleri değerlendiren Aykaç, şunları kaydetti:

“Hava kirliliği anne karnından itibaren bebeği etkilemeye başlar. Hava kirliliği olan yerlerde bebek daha düşük akciğer kapasitesiyle doğar. Sonrasında da orada yaşamaya devam ederse, sık sık enfeksiyonlar, akut ataklarla acile başvururlar. Sadece kendimiz için değil, sonraki nesillerimiz, çocuklarımız için hava kirliliğiyle ciddi olarak mücadele etmeliyiz. Türkiye’de hava kirliliğinin çok olduğu yerlerde halen termik santrallerin olduğunu görüyoruz. Dünyada özellikle gelişmiş ülkeler fosil yakıtları terk ediyor. Bizim de artık fosil yakıtlara ‘dur’ dememizin hava ve çevreye daha yenilebilir enerjiyle devamını getirmemiz çok önemli.”

Devamını okumak için tıklayın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.