Sanal dünyada çocuğun denetimi

26.09.2022
A+
A-
Sanal dünyada çocuğun denetimi

Hepimiz biliyoruz ki internet, çocukların rahat ve güvende dolaşabilecekleri bir ortam değil. Kumar, uyuşturucu, alkol vb. bağımlılığı özendirici içerikler, cinsellik içerikli yayınlar denetimsiz şekilde internette çocukların karşısına çıkabiliyor ve onların hayatını derinden etkiliyor.

Youtube’da çizgi film izlerken veya oyun oynarken çıkabilecek bir reklam bile masum başlayan bir internet deneyimini çok farklı boyutlara taşıyabilir. Neredeyse her şeyin paylaşılabildiği ve bulunabildiği sosyal paylaşım siteleri çocukları olumsuz etkileyebilecek pek çok tehlikeyi barındırıyor.

Anne-Babalar Dijital Medya Okuryazarı Olmalı

Çocuklarımız bizimkinden farklı bir dünyada büyüyorlar ve bizden çok daha farklı ve çeşitli biçimlerde iletişim kurabilecek ve paylaşımda bulunabilecek araçlara sahipler. Onlar, sosyal medya denildiğinde aklımıza ilk gelen Facebook dışında internet üzerinden oynanan oyunlar ve akıllı telefonlar gibi çok geniş bir tehdit yelpazesi ile karşı karşıyalar.

Çocukların sosyal medyada güvende olmasını sağlayacak en büyük etken ebeveynleri. Anne-babalar dijital medya okuryazarlığını önemseyerek çocuklarının internette geçirdikleri zamanı kontrollü şekilde sürdürmelerine yardımcı olmalılar. Denetimli internet kullanımıyla çocukların bilinçli bir şekilde interneti kullanmaları sağlanabilir. Onlara alternatifler sunarak faydalı içeriklerle eğlenceli ortam oluşturulabilir. Bu imkanları sağlarken çocuklarınızı olası tehlikelerden korumak için sosyal medya denetimi de sağlanabilir.

Aile Merkezi Özelliği

Son dönemde sosyal medya mecraları da aileleri merkeze alarak kendilerini güncelliyorlar. Çocukların sosyal medya denetimi açısından son olarak Instagram, Aile Merkezi özelliğini kullanıcıların hizmetine sundu.

Ebeveynlerin çocuklarını denetleyebileceği “Aile Merkezi” özelliği ile anne-babalar, 18 yaşın altındaki çocuklarının İnstagram hesaplarını takip ve kontrol edebilecek. Çocuğunun İnstagram’ı ne kadar süre kullandığını, kimi takip ettiğini, kimlerin takip ettiğini ve hangi hesapları şikayet ettiğini takip edebilecek. İnternet ve sosyal medyada ebeveynlerin her şeye rağmen kontrolü elden bırakmaması en güvenilir yöntem olarak öne çıkıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.