Yeni evlenecekler için kredi detayları belli oldu

06.11.2023
A+
A-
Yeni evlenecekler için kredi detayları belli oldu

Eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği müjdeyle yeni evleneceklere faizsiz devlet kredisi verileceği duyurulmuştu. Detaylar üzerinde çalışıldığı ve yakın zamanda netleşeceği belirtilmişti. Yeni bir açıklama ile kredinin detayları belli oldu.

Kredi Detayları ve Ödeme Koşulları

Yeni evlenecek çiftlere sunulan faizsiz evlilik kredisi, 150.000 TL olarak belirlendi. İlk 24 ay, yani iki yıl boyunca herhangi bir taksit ödemesi yapılmasına gerek olmayacak ve kredi 48 ay vade ile faizsiz geri ödenecek. Faizsiz evlilik kredisinin geri ödemesi toplamda 72 ayda (6 yıl) gerçekleştirilecek.

Faizsiz Kredi İçin Bazı Kriterler Mevcut

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, krediden faydalanmak isteyenler için bazı ön kriterlerin olduğunu belirtti. Tamamının belirli olduğu kriterlerin detayları TBMM’de görüşüldükten sonra duyuruya çıkılacak. Bu kriterlerin içerisinde, 18-27 yaş kriteri, gelir kriteri, daha önce suça bulaşmamış olmak ve ilk evliliği olmak gibi kriterler bulunuyor.

Krediden faydalanmanın en önemli kriterlerinden birisi ise, Aile Eğitim Programı ve Evlilik Öncesi Eğitim Programına katılmış olmak.

Deprem Bölgesi Pilot Bölge Olarak Seçildi

Faizsiz kredi imkanı sunulacak yeni evlenecek çiftler için, deprem bölgesi illeri pilot bölge olarak belirlendi. Bu uygulamanın amacı bölgedeki gençlere moral ve teşvik olması. Daha sonra çalışmanın diğer illere de yaygınlaştırılacağı belirtildi. Aile ve Gençlik Bankası tarafından verilecek olan kredinin yeni yıla yetişmesi bekleniyor.

Kaynak: NTV

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.