Aile hayatınızın güzel olması için yapmanız gerekenler

26.06.2022
A+
A-
Aile hayatınızın güzel olması için yapmanız gerekenler

Aile hayatınızın güzel olması için yapmanız gerekenler

  • Öncelikle, iş hayatının uzantılarının, dış çevrenin ve her tür medyanın, âile muhabbetimizin ve sohbetimizin tam ortasına limon sıkmasına müsaade etmemeliyiz. Mühim bir iş görüşmesi esnasında telefonumuzun sesini kıstığımız gibi; eşimizle, çoluk çocuğumuzla, bütün yoğunluğumuzdan (!) arta kalan zamanda kurduğumuz köprüleri ikide bir yıkan dış uyarıcılara bir “dur” demesini bilmeliyiz. İnanın, kendisi ile randevu alınarak görüşülen üst düzey bir kişiden çok daha fazla alâka ve hürmeti; canımızdan kıymetli âilemiz, eşimiz hak etmekte…
  • Piknik, yürüyüş vb. gibi birlikteliklerimizin kalitesini artırmalı, sevdiklerimizin hayat yolculuğundaki sürekli değişimini keşfetmek için bu faaliyetleri fırsat bilmeliyiz.
  • İşimize, hizmete ve benzerlerine olan iştiyâkımızın sınırlarını gözden geçirmeli, âile saadetimize gölge düşürecek ifratlara kapı aralamamalı, Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’i model almalıyız.
  • İş hayatımızda ya da çevremizde gösterdiğimiz sabır, tahammül, nezâket, güleryüz, jest ve zerâfetin en azından benzerini âilemizin hak ettiğini hatırdan çıkarmamalıyız. Âilemizle ilgili problemlerden iş hayatımızın zarar görmemesi için çaba sarf ettiğimiz kadar, bedenen evimizde, ama zihnen iş âleminde olmamaya da gayret etmeliyiz.
  • Ev işleri ve çocuklarla meşguliyetin, hanımlar için büyük bir zaman dilimine tekabül ettiğini biliyoruz. Hâl böyle iken; beyefendilerin hanımları ile iletişimin en güzel bir şekilde sürmesini sağlamak yolunda mâhir olması elzemdir. Bunun için fırsat kollamak ya da oluşturmak, muhtemel kopuklukları önleyecektir.
  • Diğer taraftan özellikle ev hanımlarının, beylerinin evde olduğu süre içerisinde, başka zamanlara pekâlâ erteleyebilecekleri ev ve mutfak işlerini yapmaya dalmaması da, bir arada geçirilebilecek zamanın buharlaşmasını engelleyecektir.
  • Çalışma hayatının süresine ilâveten, mesâî saatleri ve günleri dışındaki iş toplantısı ve yemeği gibi faaliyetlerin de dozunun iyi ayarlanması; bu tip aktivitelerin zarûrî mi, yoksa formalite îcabı mı olduğunun farkının gözetilmesi, “evlilik” sorumluluğunun şuurunda olmanın tabiî gereğidir. Aksi takdirde, bekâr gibi yalnız, birbirinden uzak evlilerin artması kaçınılmaz olacaktır.
  • Haber vs. izleme ya da gazete, kitap okuma gibi faaliyetleri zaman zaman eşler bir arada yaparsa; bu birliktelik, onlara aynı noktaya dikkat kesilip fikir teâtisi ve muhabbet imkânı üretecektir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.