‘Süper Anne’ olmak mümkün mü?

20.07.2022
A+
A-
‘Süper Anne’ olmak mümkün mü?

“Yuvayı dişi kuş yapar” felsefesi ile kadınlar; ev, iş ve çocukların eğitimiyle ilgilenmek için neredeyse bütün güçlerini harcıyorlar. Son yıllarda çalışan kadın sayısı ve eğitim düzeyi yükseldikçe, annelere de ev, çocuk ve kariyer konularında aynı anda başarılı olma bilinci yükleniyor. Tüm bu noktalarda mükemmel olmaya çalışan anneler, belli bir süre sonra ‘Süper Anne Sendromu’na yakalanabiliyorlar. Peki, kişiye yüklenen bu sorumluğun neden olduğu sendrom, annenin hayatını nasıl etkiliyor? Mükemmel anne olabilmek mümkün oluyor mu?

Yıllardır çalışan ve hem evini hem de kariyerini aksatmamaya çabalayan kadınlar, anne oldukları andan itibaren bu mükemmeliyetçilik anlayışını yeni sorumluluklarına da yüklüyorlar. Çalışan, eğitim seviyesi yüksek ve hırslı anneler tüm bu konularda başarılı olmak için uykularından ve zevklerinden fedakârlık yaparak sürekli daha iyi olmak için uğraşmak durumunda kalıyorlar. Mükemmel bir anne olmanın verdiği kusursuzluk düşüncesi, kaygı ve strese neden oluyor. Teknolojik gelişmelerle internetin ve akıllı telefonların hayatımıza girmesi, anneye bilgiye kolayca ulaşma imkânı tanıyor.

Ancak bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Sosyal medyanın anneler tarafından sık kullanılması, çocuk yetiştirme konusunda fazlaca bilgi ve paylaşımın bulunması, annede “Acaba ben kötü bir anne miyim?” kaygısı neden oluyor. Anneler diğer anneleri model alarak kendilerini eksik görmeye ya da kendilerine yüksek hedefler koymaya başlıyorlar.

Süper anne olma algısı aslında çocuklara da zarar veriyor. Anneleri tarafından yoğun ilgiyle karşılaşan çocuklar, kendilerini baskı altında hissedebiliyorlar. Anneler, koydukları yüksek beklentileri karşılayamayınca kendilerini yetersiz ve beceriksiz olarak nitelendirebiliyorlar. Bu yüzden bu sendrom, hem anneye hem de çocuklara huzursuzluk veriyor. Her iki tarafın da mutlu olması, iyi bir anne-çocuk ilişkisine zemin hazırlıyor.

Bahsedilen sorumlulukları eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye çalışan kadınların bu psikolojiye girmesi, bazı belirtileri de beraberinde getiriyor. Süper anne olma isteği, annenin vücut ve ruh sağlığını bozabiliyor. Baş ağrısı, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, şişkinlik hissi ve kas ağrılarının yanında halsizlik, yorgunluk, panik hali ve karamsarlık da süper anne sendromunun belirtileri arasında görülüyor.

Mükemmeliyetçiliğin verdiği stresi üzerlerinde hisseden anneler, hayatını sadeleştirme yoluna gidebilirler. Gelecek planlarını ertelemekte sakınca olmadığını keşfeden anneler, sorumluluklarını eşi ve çocuklarıyla paylaşmanın yararını göreceklerdir. Hata yapma lüksünün her zaman var olduğunu bilen anneler, haftada en az bir gün ya da günün belli saatlerinde kendilerine zaman ayırabilirler. Yapmaktan zevk duydukları şeylere yönelerek tekrar yaşamak bir başlangıç olabilir. Yürüyüş, spor, pilates, kişisel bakım ve alışveriş gibi etkinlikler anneye iyi gelecektir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.