Çocuğunuzu okula alıştırma yöntemleri

20.07.2022
A+
A-
Çocuğunuzu okula alıştırma yöntemleri

Yaz bitmek üzere, Eylül ayının yaklaşmasıyla birlikte çocukları okula gidecek olan ailelerin okul telaşı da başlıyor. Tatilin rahatlığına ve serbestliğine alışan çocukların okula başlama zamanı yaklaştıkça aileler de zihinlerinde oluşan soruların yanıtlarını aramaya başlıyor. Çocuk ilk defa okula başlayacaksa kaygılar biraz daha yüksek oluyor. “Acaba okulu sevecek mi?”, “Çocuk okula ve derslere alışabilecek mi?”, “Kurallara uyacak mı?” gibi sorular anne-babaları meşgul ediyor. Daha önce okula başlamış ve sorun yaşamış çocukların anne-babalarının kaygısı ise aynı sorunların tekrar yaşanıp yaşanmayacağı ve bu sene işlerin daha yolunda gitmesi için ne yapabilecekleri yönünde oluyor. Okulu seven çocuklar ve aileleri için bu süreç biraz daha kolay olsa da tatilden okul disiplinine geçiş onlar için de zorlayıcı.

Okul Açıldıktan Sonra Anne Babanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Çocuklar için oyun vaktinin azalması, düzenli ders çalışma zorunluluğu, yeni görevler, erken yatıp kalkma zorunluluğu ve sınavlar demek iken anne-babalar için çocukların akademik takvimine uymak, sorumluluklarını yerine getirdiklerinden, derslerinden geri kalmadıklarından emin olmak, çocuğu okula ve okul dışı aktivitelere yetiştirmek, dersler dışında aktivitelere yönlendirmek ve hobilerini desteklemek demek. Her iki taraf için farklı da olsa okulun açılması, yeni birçok sorumluluk edinmek demek.

Okula ilk defa başlayan, okula gitmek istemeyen çocuklar için ve ailelerinin okula başlangıcı daha kolay ve sorunsuz hale getirmek adına izleyebilecekleri öneri ve kurallar ise şöyle sıralanabilir:

– Okullar açılmadan iki hafta önce tatilden eve dönün.

– Çocukların uyku saatlerinin düzenlenmesi, tatil boyu geç yatıp geç uyanan çocuğun okula yetişmek için erken kalkmasını kolaylaştırır. İki hafta önceden başlayarak her gün 10 dakika daha erken yatırıp, kaldırarak uyku saatlerini düzenleyin.

– Okula yeni başlayacak çocuk ne ile karşılaşacağını bilmediği için kaygılı olur. Önceden onunla okul hakkında konuşmaya başlayın, kendi eğlenceli ve güzel anılarınızı paylaşın. Başlayacağı okulu ziyaret edin ve mümkünse öğretmeni ile tanıştırın.

– Elektronik aletlerin kullanımını sınırlamak da oldukça önemlidir. Okulların açılmasına 2 hafta kala tatil boyunca televizyonu daha çok seyreden, bilgisayarda daha çok zaman geçiren çocuğunuzun bu araç gereçleri kullanımını hafta sonu ile sınırlandırın. Bu uygulama çocuğun okul açıldığında derslerine vakit ayırmasını kolaylaştırır.

Buna benzer haberlere göz atmak isteyenler için, eğitim haberleri kategorisi altında bir araya getirdiğimiz içeriklere de göz atabilirsiniz.

– Bütün yaz boyu ders ile ilgili bir aktivite yapmamış, belli bir süre masada oturup çalışmamış çocuğun, ödevlerini yapmak için masaya oturup düzenli bir şekilde çalışması zor olur. Bu nedenle tatil boyunca da mutlaka masa başı aktiviteler yapın, çocuğun dikkatini güçlendirecek etkinliklere yer verin.

– Okul hazırlığını çocuğunuz ile birlikte yapın. Eksiklerini ve ihtiyaçlarını belirlemesini ondan isteyin. Okul alışverişini birlikte yapın, eşyalarını kendi seçmesine izin verin. Evde ders çalışacağı köşeyi belirleyin ve birlikte düzenleyin.

– Çocuğu arkadaşlarıyla veya daha başarılı kardeşleriyle kıyaslamayın.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.