Diş Buğdayı nasıl yapılır?

12.06.2022
A+
A-
Diş Buğdayı nasıl yapılır?

Çok eski bir Anadolu geleneği olarak günümüzde de sürdürülen diş buğdayı, diş hediği olarak da bilinir. Sert ve dayanıklı bir buğday türü olan hedik, ham bir buğdaydır. Büyük tencerelerde haşlanarak yenecek kıvama getirilir ve diş buğdayı partisi, bu gelenek etrafında şekillenir. Bu geleneksel kutlamanın bebeğin ağrısız bir diş çıkarma süreci geçirmesini ve ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmasını sağladığına inanılır. Diş buğdayı, bilimsel gerçekliklere dayandırma amacından öte ebeveynler ve misafirler için eğlenceli bir aktivite olarak görülür.

Diş buğdayı tarifi, nasıl yapılır?

Pek çok diş buğdayı tarifini kişisel tercihlerinize göre uyarlayabilirsiniz. Aslında diş buğdayı tariflerinde iki ana malzeme kullanılır. Nohut ve buğday etrafında şekillenen olarak tariflere eklenen ürünler, diş buğdayına lezzet katar. Damak zevkinize göre dilediğiniz malzemeleri buğday karışımına ekleyebilirsiniz.

Diş buğdayı malzemeleri nelerdir?

  • 4 su bardağı hedik ya da buğday
  • 1 su bardağı haşlanmış nohut
  • Leblebi şekeri
  • Badem
  • Fındık
  • Ceviz
  • Renkli şekerler
  • Nar taneleri

8-10 kişilik bir diş buğdayında bu malzemelerden yararlanabilirsiniz. Damak zevkinize göre tarife rezene, tarçın ve pudra şekeri ekleyerek farklı tatlar elde edebilirsiniz. Nohut ve buğdayı bir gece önceden suya koymalısınız. Buğday ve nohudu iyice yıkamalı ve tuzlamalısınız. Sonraki aşamada bu karışımı bol suda haşlamanız gerekiyor. Çok fazla haşlarsanız karışım lapa haline gelir. Bu nedenle haşlama işleminin dengeli bir şekilde yapılması gerekir. Karışım kıvama geldikten sonra ocağı kapatmalısınız. Ilık hale gelen buğday ve nohudu tencereden çıkarıp geniş bir kaseye boşaltabilirsiniz. Kuru meyveler ile birlikte dövülen cevizleri karışıma ekleyerek iyice karıştırmalısınız. Servis kaplarına yerleştirdiğiniz bu karışımı rengârenk şekerler ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz. Süsleme için diş figürlü şekerlemeleri kullanarak farklı ve hoş sunumlar elde edebilirsiniz.

Diş buğdayı hediyelikleri nelerdir?

Bebeğinizin ilk dişini çıkarmasını kutlayan bu gelenek için farklı diş buğdayı konseptleri belirleyebilirsiniz. Balon ya da mesaj kartonlarında diş buğdayı sloganları kullanmak, diş figürlü ikramlar hazırlamak ve konuklara diş buğdayı hediyelikleri sunmak en popüler konseptler arasında yer alıyor. Diş buğdayı etkinliğinize gelen misafirlerinize o günü hatırlamaları için küçük hediyeler verebilirsiniz. Diş figürlü anahtarlık, magnet ya da koku kesecikleri gibi seçenekler diş buğdayında sunulabilecek ideal hediyeler arasındadır. Bu diş buğdayı süsleri bebeğinizin isminin eklendiği notlarla şık bir şekilde kişiselleştirilebilir.

Bu özel etkinlikte misafirlerinize diş figürlü yemek takımlarında ikramlarınızı sunabilirsiniz. Dişleri sembolize eden kurabiye ve kapkek seçenekleri ile keyifli ikramlıklar hazırlayabilirsiniz. Organizasyon firmalarından yardım alabileceğiniz gibi bu ürünleri kendiniz hazırlamayı da tercih edebilirsiniz.

Yazının tamamı için tıklayın

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.