Havaların ısınması öğrencilerin dikkatini dağıtıyor

13.07.2022
A+
A-
Havaların ısınması öğrencilerin dikkatini dağıtıyor

Öğrencilerin bir konuyu daha iyi öğrenebilmesi için, derse olan ilgilerinin ve dikkatlerinin yüksek seviyede olması gerekir. Havaların ısınması öğrencilerin dikkatini dağıtabilir. Bu sebeple öğretmenler, öğrencilerin ilgisini çekecek ve öğrencileri konu hakkında meraklandıracak aktivitelerle derse başlamayı tercih etmelidir.

Havaların ısınması öğrencilerin dikkatini dağıtıyor

Derse başlangıç aktivitesini bir hikaye, fotoğraf, video ya da başka bir eğitim materyali olarak düşünebilirsiniz. Bu yolla derse olan katılım, ilgi ve konuyla olan etkileşim artırılarak, öğrencilerin daha verimli öğrenmeleri sağlanabilir. Dolayısıyla, ders içerisinde kullanılan diğer materyaller ve konunun içeriği kadar, öğrencinin bir dersi ne kadar dikkatli dinlediği de oldukça önemlidir.

Dikkati toplama ve konuya yönlendirme alışkanlığı, bütün alışkanlıklar gibi alıştırmalarla kazanılabilen ve geliştirilebilen bir alışkanlıktır. Bu nedenle dikkati konu üzerinde toplayıp yöneltebilmek için izlenebilecek yollar şunlardır:

Öncelikle çalışmaların uygun bir ışık altında ve ışık arkadan gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Çalışma ortamınızın çok sıcak veya çok soğuk olmamasına özen göstermemiz gerekmektedir.

Öğrenciler tarafından yapılan çalışmanın amacını bilmek, bu işi benimseyip ona sahip çıkmalarını ve kendilerini derse güdülemeye yardımcı olur.

Hareketli faaliyetleri her zaman önemsemek gerekir. Özellikle ilkokul ve ortaokul yaşlarında hareket etmek, çocuk olmanın en keyifli uğraşlarından biridir. Bir çocuğun hareket etmesi için çoğu zaman belirli bir amacın olması bile gerekmez. Küçük bir çocuğun günde yaklaşık 6-7 saat harekete ihtiyacı vardır. Ayrıca, baharla birlikte bu ihtiyacın arttığı da düşünülürse, çocukların masa başı ve kendilerini pasifize edecek faaliyetlerini dikkatlerini vermeleri çok zordur. Bu nedenle, çocukla yapılan faaliyetlerde hareketliliğe özel bir önem vermek gerekir. Bir anlamda, çocukların hareket etmesi dikkatlerinin dağılmasını değil, toplanmasını kolaylaştırır.

Öğrencinin kendisini konuya vermesinde, ona karşı merak duymasının ayrı bir önemi vardır. Konuya merak uyandırmada en önemli unsurlardan birisi de dersle ilgili farklı, ilgi çekici materyaller kullanılmasıdır. Gerçekle merak, dikkati toplamayı sağlayan itici güçtür. Bir şey ancak merak edildiği oranda öğrenilir.

Öğrencinin derse ne kadar katılımı sağlanır, ne kadar becerilerini kullanma fırsatı verilirse, konsantrasyonları o kadar artar. Çalışma sırasında okuma, yazma, anlatma, uygulama vb. gibi değişik etkinliklere yer vererek öğrencilerin dikkatini dağılmasını önleyebiliriz.

Yorulma arttıkça konsantrasyon bozukluğu daha çok görülür. Dışsal hiçbir etken olmasa da kişi konsantre olmakta ve çalışılan materyali algılamakta güçlük çeker. Etkinlikler arasında birkaç dakika geçişler yaparak çalışmak anlama verimini artırır.

Bir öğrencinin dersle ilgili dikkatinin en canlı olduğu zaman, ders başladıktan sonra ilk 20 dakikadır. Bu süreden sonra öğrencide dikkat dağılma ya da konsantrasyon bozukluğu belirtileri görülebilir. Ancak her 20 dakika sonunda 10 – 15 dakikalık bir süre derse ara vermek, ders çalışmada kopukluğa yol açabileceği için uygun olmaz. Bunu yerine, 1 – 2 dakikalık dikkat toplama egzersizleri yapılabilir. Örneğin; ders anlatırken belirli bir ara verme, ayağa kalkıp birkaç adım atılacak sınıfın içerinde egzersizler yapılabilir. Ders çalışırken 1 – 2 dakika ara vermek ve bu egzersizleri yapmak zihni dinlendirir ve dikkatin yeniden toplanmasına katkıda bulunur. Bu egzersizlerden hemen sonra ders anlatmaya geri dönebiliriz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.