Sınav maratonundan sonra şimdi de tercih telaşı

05.08.2022
A+
A-
Sınav maratonundan sonra şimdi de tercih telaşı

Üniversite okumak isteyen adaylarını yoğun bir sınav maratonundan sonra şimdi de tercih telaşı sardı. Adaylar, bundan sonraki süreçte kariyerlerini etkileyecek üniversite tercihlerinde bulunacak.

Sınav maratonundan sonra şimdi de tercih telaşı

Tercih yapmak için, adayların rehber öğretmenlerin söylediklerine kulak vermeleri gerekiyor. Tercihlerle ilgili yapılan araştırmalarda öğrencilerin ailelerinden oldukça etkilendikleri gözleniyor. Özellikle tercih sürecinde babalarından etkilenenlerin sayısı oldukça fazla. Aileler ve adaylar branş seçiminde fazla bilgili sahip olamadıkları için, yanlış tercihlerde bulunabiliyorlar. Adaylardan beklenen, yeteneklerine en uygun mesleği yapabilecek bir bölümde okuyabilmeleridir.

Liseden mezun aday sayısı ile kontenjan sayısı eşit olmasına rağmen, yanlış tercih yapıp üniversite sınavına giren adaylar sistemi tıkıyor. YÖK, 500 bin öğrencinin bir kısmının ön lisanstan yüksek lisans bölümlerine geçmek isterken büyük kısmının ise yanlış tercih kurbanı olduğunu belirledi. Adaylara sınav öncesi verilebilecek iyi bir rehberlik hizmetleriyle bu sorun en aza indirilebilir. Böylelikle hem üniversite önünde yığılmalar önlenir, hem de adaylar için zaman ve ekonomik kayıplar en aza indirilir.

Üniversite ve bölüm tercihi yapacak olan adayların bu süreçte tercihlerini iyi araştırıp tutarlı ve bilinçli tercih yapmaları önemli. Üniversiteler hakkında nasıl bilgi edinilir, hangi bölüm seçilmelidir, bölüm mü yoksa üniversite tercihi mi önemlidir, üniversiteler hakkındaki doğru bilgilere nasıl ulaşılabilir? türü soruların yanıtlarına mutlak tercihlerden önce ulaşılması gerekiyor.

Tercih yapmak isteyen adaylar üniversitelerin tanıtım ofislerine giderek, istedikleri bölümlerde okuyan öğrencilerle konuşarak, üniversitelerin internet sayfalarını araştırarak yeterli bilgilere sahip olmalı. Ayrıca, üniversiteleri tanıtan fuar ve organizasyonlara katılma, kişisel puan aralığını puan matikler aracılığı ile öğrenme, tercih öncesi üniversiteleri gezme, profesyonel hizmet veren site ve kurumlardan faydalanma ve başarı sırası, taban puanı, puan türü, uzaktan eğitim, ikili öğretim, özel koşullar gibi teknik terimleri önceden öğrenme tercih öncesi yapılması gerekenler arasında yer alıyor.

Tercih sürecinde adayların başarı sıralarını esas almak daha doğru bir yaklaşım olur. Sonradan mutsuz olacakları, okumayacakları ama sadece çevrelerine ben de kazandım demek için tercih yapmamalılar. Tercih aşamasında aday gerçekçi kararlar alabilmesi için, eğitim gördüğü kurumlardan veya dershanelerdeki rehber öğretmenlerden yardım almalıdır. Seçim aşamasında öğrencilerin önce isteklerine göre bir liste hazırlaması gerekiyor. Sonra rehber öğretmenlerden tercih öneri listesi alabilirler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.