Uzmanlardan YKS uyarısı

05.08.2022
A+
A-
Uzmanlardan YKS uyarısı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Bazı adaylar istedikleri puan ve sıralamaları elde ederken, bazıları hayal kırıklığı yaşadı. Ailelere uyarılarda bulunan uzmanlar, “YKS sonucu ne olursa olsun, çocuklarınıza destek olun ve baskı yapmayın” diyorlar.

Uzmanlardan YKS uyarısı

Bu dönem kritik ve önemli bir geçiş noktası. Aileler çocuklarını en iyi tanıyan kişilerdir. Stresli olmaktan kaçınılmalı. Doğru iletişim kurmak, doğru sonuca götürecektir. Sınav sonuçlarının ardından öğrencilerin umutsuzluğa kapılmaması gerekiyor. Öğrenciler bu dönemde istedikleri meslekleri araştırmalı, mesleği yapan kişilerle konuşmalı ve muhakkak destek almalılar.

Sınav sonuçlarının ardından beklenen sonucun alınmamışsa bile ailelerin çocuklarına desteklerini esirgememesi gerekiyor. Çocuklarını en iyi aileler tanır. Onların ihtiyaçlarını, yeteneklerini, özelliklerini göz önünde bulundurarak yardımcı olabilirler. Karşılıklı konuşmak Üniversite adayını da rahatlatacak ve destek olacaktır. Aileler gençlerin istediklerini önemsemeden, kendi hayallerindeki mesleği dayatmamalı. Hep birlikte konuşularak, ailenin yapabilecekleri ve çocuğun yapabilecekleri şeyler konuşulmalı. Ailelerin çocuklarının ne istediğini biliyor ve neyi yapabileceğini görebiliyor olması çok önemli.

Çok fazla müdahalede bulunmadan sadece konuşarak çocuklarınızla iletişim halinde kalabilirsiniz. Onları ‘Sen ne istiyorsun?’, ‘Sana hangi meslek uygun?’, ‘Gelecekte kendini nasıl hayal ediyorsun?’, ‘Nasıl mutlu olabilirsin?’ gibi sorularla destekleyebilirler. ‘Sen doktor ol’, ‘Senden çok iyi mühendis olur’ gibi dayatmalarda bulunmak genci ailesinden uzaklaştırabilir. Bu yüzden karşılıklı konuşmaların olduğu durumlar daha sağlıklı.

Dayatmalar da kişilik yapısına göre değişiklik gösterebilir. O güne kadar her şeye ‘tamam, yaparım’ demiş çocuklar kendisine dayatılan meslekleri, kendi iç yapılarına uymasa bile içselleştirip, ailenin istediği mesleği seçebilir. Kendi istedikleri konusunda daha kararlı olan, ailenin dayattıklarını olduğu gibi kabul etmeyen gençler ise bunu içselleştirmeyebilir. Karşılıklı konuşmalar sonunda ailenin de ‘Çocuğumuz bunu istemiyor’ diyebilmesi gerekir. İlgi alanları konusunda, nasıl bir meslek yapmak istediğiyle ilgili destek alan çocuklar bu süreci daha iyi geçirebiliyor. Hedef koymak elbette çok daha iyi başarılar elde edilmesine sebep oluyor. Bu süreci stresli değil de keyifli yaşamak tüm aile için daha sağlıklı olur.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.