Sanat ve tasarım algısının aile ile ilişkisi

08.06.2022
A+
A-
Sanat ve tasarım algısının aile ile ilişkisi

Sanat ve toplum sürekli olarak bir etkileşim içindedir. Sanat, bir toplumun, kültürün, insanlığın izlerini geleceğe ileten bir araçtır ve yaşanılan toplum kültürünün temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Toplum kültürün yapısına bağlı olarak biçimlenip gelişen sanat, kültürel yansıtma ve aktarım oluşumuna katkıda bulunur.

Sanat ve tasarım algısının aile ile ilişkisi

Özellikle şairler ve yazarlar, yaşadıkları toplumun sorunlarını, yazdıkları eserlere aktarırlar.

Sanat, tarihsel süreç içinde birçok değişken tarafından etkilenmiştir. Din, coğrafya, ahlak, ekonomi, politika ve aile gibi değişkenler, sanat algısının oluşmasında etkilidir. İlkel toplumlardan bu yana, estetik kavramı ve sanat algısı, toplumların en küçük birimi olarak bilinen ailelerin, geleneksel ve modern bakış açılarına, yaşadıkları çevrelere, kültürel seviyelerine ve sosyo-ekonomik düzeylerine göre şekillenmektedir. Sanat yeteneği gibi unsurlar genetik olarak aileden aktarılmaktadır. Ailelerin, genetik aktarımlarındaki yönelimleri ile güzel sanatlara olan bakış açılarının doğru orantılı olduğu gözlemlenmekte, yaşadıkları sosyal çevrenin de yadsınamaz bir etkisi olduğu görülmektedir.

Toplumsal yaşamdan, kültürden, aile yaşantısından, dinden, yaşanılan coğrafyadan etkilenip şekillenen sanat, işlediği konular ile, içinde barındırdığı öğeler ile, aktarmak istediği mesajlar ile, uygarlıkların birer aynası ve vazgeçilmez bir kültürel aktarım unsurudur.

Kaynak: sanatveinsan.com

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.