Evlilik okulu: Mutlu bir birlikteliğe ilk adım!

24.08.2023
A+
A-
Evlilik okulu: Mutlu bir birlikteliğe ilk adım!

Güçlü ailelerin kurulması ve aile kurumunun daha sağlıklı sürdürülebilmesi açısından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2013’ten bu yana Evlilik Öncesi Programı düzenliyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2013 yılından bu yana ücretsiz olarak düzenlediği Evlilik Öncesi Eğitim Programı, aile kavramını merkeze alarak çeşitli eğitimlerle çiftlere rehberlik sunuyor. Evlilik düşünen ya da evli olan çiftlere yönelik olarak tasarlanan bu program, evlilik ve aile hayatını sadece bireysel değil, toplumsal bir sorumluluk olarak ele alıyor. Özellikle iletişim becerilerinin geliştirilmesine odaklanan bu eğitim, çiftlerin birbirlerini anlama, anlaşma ve sorunları çözme yeteneklerini artırmayı amaçlıyor.

PROGRAM İÇİN 4 AYRI KİTAP HAZIRLANDI

Evlilik Öncesi Eğitim Programı’nın özgün yapısı, evlilikle ilgili pek çok yönü kapsamasıyla dikkat çekiyor. Program, Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri, Evlilik ve Sağlık, Aile Hukuk Rehberi ve Evlilik Öncesi Eğitim El Rehberi başlıklı 4 kitaptan oluşuyor. Bu dört kitap, çiftlerin karşılıklı anlayışlarını artırarak, sağlıklı bir aile yaşamına adım atabilmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.

Günümüzde artan boşanma oranları ve aile içi anlaşmazlıkların çeşitliliği, doğru iletişim kurmanın ve sorunları etkili bir şekilde çözmenin önemini vurguluyor. Evlilik Öncesi Eğitim Programı tam da bu noktada devreye giriyor. Program, çiftlerin problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmanın yanı sıra, sağlıklı iletişim kurma ve birbirlerini daha iyi anlama süreçlerini destekliyor.

YALNIZCA EVLENECEK ÇİFTLER DEĞİL, EVLİ ÇİFTLERDE KATILABİLİYOR

Eğitime katılanlar arasında evlilik hazırlığında olan genç çiftlerin yanı sıra, yıllardır evli olan ve ilişkilerini daha da sağlamlaştırmak isteyen çiftler de bulunuyor. Eğitim, kadın-erkek fark etmeksizin, katılımcıların yaş, deneyim ve durumlarına uygun bir şekilde tasarlandığı için geniş bir yelpazede etki sağlıyor.

Evlilik Öncesi Eğitim Programı katılımcıların eğitim sonrasında ilişkilerini daha sağlam temeller üzerine inşa etmelerini ve iletişimde daha olumlu bir yaklaşım benimsemelerine zemin hazırlıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.