Filistin için 5 dakika oturun

23.10.2023
A+
A-
Filistin için 5 dakika oturun

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifinin, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek için Eminönü Meydanı’nda başlattığı oturma eylemi üç gün boyunca yoğun bir katılımla gerçekleşti.

20 Ekim Cuma günü başlayan ve 3 gün süren eylemde İstanbul Aile Vakfı’nın da yer aldığı 39 sivil toplum kuruluşuna üye kadınlar, ellerinde Türkiye ve Filistin bayraklarıyla İsrail’e tepkilerini dile getirmek için  Eminönü Meydanı’nda bir araya geldi.

Ellerinde Türkçe ve İngilizce dövizler taşıyan kadınlar, “Çocuklar Uyurken Susulur, Öldürülürken Değil” yazılı pankart açtı.

Çocuklar Uyurken Susulur Öldürülürken Değil!

Çocuklar Uyurken Susulur Öldürülürken Değil!

Ayrıca Dünyadan haberler kategorimize göz atarak diğer içeriklerimize ulaşabilirsiniz.

Ailece Eyleme Destek

Oturma eylemine katılan kadınlardan Hayrunnisa Çiçek, vicdan sahibi kadınlar ve anneler olarak oturup sessiz bir şekilde nöbet tuttuklarını, eylemlerini gece 00.00’a kadar sürdüreceklerini söyledi.

Eyleme katılımın çok yüksek olduğunu dile getiren Çiçek, “Pankartlarımızı açtık, yoldan gelip geçenlere Filistin meselesini anlatıp ‘Siz de Filistin için 5 dakika oturun.’ dedik. Oradaki katliama dur diyebilmek adına kimin elinden ne geliyorsa yapması gerektiğini düşünüyoruz. En azından bu vesileyle bir nebze de olsun Filistin için bir şey yapmaya çalışanlar için bir ortam oluşturmuş olduk. Çok fazla çocuk ve aile katılım sağladı” ifadelerini kullandı.

Eylemin Amacı: Filistin Farkındalığı Kazandırmak

Mavi Marmara Derneği Kadın Kolları Başkanı Hatice Karasakız  “Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi olarak sivil toplum kuruluşları, kadınlar ve bireysel olarak katılan arkadaşlarla birlikte el ele verdik ve Filistinli mazlum insanların, soykırıma uğrayan insanların sesi olmaya karar verdik. Onların haykıran sesi olup dünyaya ulaştırmaya karar verdik.” diye konuştu.

Kadınların oturma eylemi Pazar gece 00.00’da sona erdi.

Kaynak:  Daily Ummah

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.