Filistin’de aileler nüfustan siliniyor: İşgal durmalı!

24.10.2023
A+
A-
Filistin’de aileler nüfustan siliniyor: İşgal durmalı!

Sivil katliamının durdurulması yönünde dünyadan yükselen çağrılara rağmen İsrail güçleri, ayrım yapmadan Gazze’yi bombalamaya devam ediyor. Her geçen gün nüfustan tamamen silinen aile sayısı artıyor.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki farklı mahallelerde bulunan 400 yerin vurulduğu bildirildi. Açıklamada, vurulan yerlerin “Hamas hedefleri” olduğu iddia edilirken, aralarında bebeklerin de bulunduğu sivil ölümlerine değinilmedi. İsrail ordusu, açıklamasında hedeflerden birinin cami olduğuna da yer verdi.

47 Aile Nüfustan Silindi ve Sayı Her Geçen Gün Artıyor

Filistin resmi ajansıWAFA’nın haberine göre, İsrail’in abluka altındakiGazze Şeridi’ne saldırılarında 47’den fazla ailenin tüm üyeleri öldürüldü. İsrail’in Gazze’de sivilleri hedef aldığına dikkat çekilen haberde, 500’den fazla kişinin öldürülmesiyle 47’den fazla ailenin nüfus kayıtlarından silindiği aktarıldı.

Saldırılarda Hayatını Kaybedenlerin Çoğu Çocuk

El-Aksa Kanalı Telegram sayfasında verilen habere göre, Gazze’de İsrail saldırıları sonucu bir gecede aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 110 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, işgalin ve soykırımın 18’inci gününe girerken, Gazze Şeridi’nin birçok bölgesine gece boyunca yoğun hava saldırıları düzenledi.

Aksa Kanalı’nın hastane kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Gazze Şeridi’nin Han Yunus ve Rafah kentlerindeki sivil yerleşim bölgelerine İsrail savaş uçakları tarafından düzenlenen saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 57’ye ulaştı. Saldırılarda onlarca yaralının olduğu aktarıldı.

Filistin haber ajansı WAFA’nın sağlık kaynaklarından naklettiği haberde, Han Yunus’taki saldırıda, aralarında çocukların da olduğu en az 23 kişinin öldüğü, 45 kişinin yaralandığı belirtildi. Enkaz altında hala çok sayıda kişi olduğu ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği aktarıldı.

Refah kentindeki saldırılarda ise en az 30 Filistinli yaşamını yitirdi.

İsrail Aralıksız Bombalıyor

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırıya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 2 bin 55’i çocuk, 1119’u kadın olmak üzere 5 bin 87 kişinin öldüğünü, 15 bin 273 kişinin yaralandığını duyurdu.

Çatışmalarda 20’si Filistinli, 3’ü İsrailli ve biri Lübnanlı olmak üzere 24 gazeteci yaşamını yitirdi.

Saldırılar Yalnızca Gazze’de Değil

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 90’ın üzerinde Filistinlinin öldürüldüğü belirtildi. İsrail’in sivilleri daha önceden de olduğu gibi yeni bir silahlandırma sürecine girdiği biliniyor.

Kaynak: AA

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.