Bismillah…

18.05.2022
A+
A-
Bismillah…

 Prof. Dr. Ergün Yıldırım

Şüphesiz en güzel başlangıç kelimesi bu. En azından buna inanan bizler için böyle. Biz de bir başlangıç yaptık. Bismillah dedik. Aile Gazetesini yayınlamaya başladık. İstanbul Aile Vakfının desteği ve aile politika ve vizyonuyla çıkan bir gazete. Türkiye yayın hayatında bir ilk midir, bilmiyorum doğrusu. Çünkü ilk olmayı değil, bismillah olmayı önemsiyorum. Yani hayır, iyi, güzel niyetle başlamak( Bu vasıfların mutlaklığını Allah kelimesi taşıyor içinde)… İnşallah biz de bismillah dedik. Türkiye’ye, millete, ümmete ve insanlık âlemine aileyi anlatmaya ve haber vermeye çalışacağız.

Milletimizin mirasını, geleneğini, inancını ve kültürünü aile formatında sunma gayretinde olacağız. Elbette dünyaya ve çağımıza da bilincimiz açık olacak. Bu nedenle “ailenin ihyası” diyoruz bu harekete. Gelenekçiliğin aile ile ilgili sapmalarına karşı mesafeli olacağız. Modernitenin aileyi kuşatan, parçalayan ve onu hiç sayan değerlerine ve anlayışlarından da uzak duracağız. Geleneğimizden ilham alan ve modern çağda yaşayan bir millet olarak ailemizi ayakta tutacak, yaşatacak, muhabbet ve dayanışma ortamı olmasını sağlayacak anlayışla hareket edeceğiz.

Aile ile ilgili geniş bir dünyamız var. Anneler, babalar, çocuklar, dedeler, neneler, akrabalar…Bir biçimde bunları anlatacağız. Bunları haber yapacağız. Aile psikolojisi, aile ekonomisi, aile estetiği, aile sosyolojisi boyutlarını işyeceğiz. Ailenin kız, kadın, evlat, baba, erkek farklılıklarını algılayacağız. İş hayatı, ev, ekonomi, toplum, kültür sanat gibi konuları hep aile açısından görmeye çalışacağız. Aileyi merkeze alan, aileden bakan ve aileden konuşan bir gazetemiz var artık. Muhtevası zamanla daha iyi oturacak inşallah.

Yola çıkmak, menzile  varma bilinciyle dolmaktır. Aile Gazetesi de öyle. Evet kağıtla çıkmıyoruz. Elektronik zeminde yayınlıyoruz. Ama yine de bir gazete bu. Röportajlarımız, araştırma dosyalarımız, haberlerimiz vs olacak. Manşetlerimiz ve sürmanşetlerimiz olacak. Popüler akademik (analiz) yazılarımız ve köşe yazılarımız olacak.

Bir tabloid gazeteciliği değil yaptığımız. Bu nedenle hemen bakıp atalım veya geçelim diyen kesime hitap etmiyoruz belki de. Ama yetişkinlerimiz, orta yaşlılarımız, annelerimiz, babalarımız, eş olanlarımız okusun, seyretsin( fotoğraf, grafikler ve yazma karakterine bakarak okumak da bir tür seyretmektir) diyoruz.

Kendi dilimizi temsil ederek bütün dillere dokunmak istiyoruz. Hikmet dili, en hakikatli dildir. Zamana dayanıklıdır. Herkese dokunur. İçinde bilgelik, vicdan ve insanlık taşır. Bu nedenle peygamberler ve bilgeler dili olmuş.

Görüntüsü, grafiği, yazı karakteri, manşetleri ile Aile Gazetesi şimdiden tarzını ortaya koymaya başlamıştır. Ama muhtevasını zaman içinde hissettirecektir. Psikologlardan sosyologlara, ilahiyatçılardan kültür ve sanat insanlarına kadar herkes aile formunda konuşma ve yazma imkanlarını bu platformda bulabilecek. Kimisi haberlerde, kimisi söyleşilerde, kimisi de yazıları ile.

Aile Gazetesi, medyada tüten aile ocağı olacak inşallah. Gayemiz bu, niyetimiz bu, yolumuz bu, inancımız ve coşkumuz bu. Bize düşen bu inanç, bu yol, bu niyet ve bu eylem içinde olmak. Menzile varmak, menzil sahibinin takdiri.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 3 Yorum
  1. Mehmet Bir dedi ki:

    Allah razı olsun ♥️

  2. S.Yaşar Özdemir dedi ki:

    Hayırlı olsun. Tebrikler 👏

  3. İrfan Çayboylu dedi ki:

    Ergün Hocam tebrik ediyorum. Hayırlı olsun inşaallah. Çok sevindim.