Aile ile çocuk bakıcısı arasındaki iletişim nasıl olmalıdır?

05.08.2022
A+
A-
Aile ile çocuk bakıcısı arasındaki iletişim nasıl olmalıdır?

Aile ile çocuk bakıcısı arasındaki iletişim çocuğun gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Fakat çocuklarını bakıcıya emanet etmek aileler için zor bi süreçtir. Özellikle annelerin çocuklarından ayrılacaklarını düşünmesi ve ailelerin kendi ebeveynlerinin çocuğa bakma baskısı bu sürecin zorlaşmasında etkili olur. Süreç boyunca her kafadan ayrı bir ses çıkarken işini kötü ve özensiz yapan bakıcı hikayeleri de ailelerin burnunun ucuna kadar gelir.

Aile ile çocuk bakıcısı arasındaki iletişim nasıl olmalıdır?

Aslında çocuklar için doğru gelişimin anahtarı olan bakıcılar güçlü bir iletişim ve güven ortamı ile birlikte sizi şaşırtacak sonuçlar almanızı sağlayabilir. Çocuk bakıcısı ile doğru iletişim kurmayı başarırsanız hem kötü hikayelerin ürpertici etkisinden kurtulur hem de çevre baskılarının zamanla azaldığını görebilirsiniz.

Çocuk bakıcısı ile çalışma kararınızı iyice gözden geçirmeniz her şeyin başında gelir. Aileler ile bakıcı arasındaki iletişimin stabil olması açısından doğru kararı vermeniz çok önemlidir. Bazı aileler bakıcı seçiminde kararsız kaldıkları için iletişim yollarını doğrudan yanlış planlarlar ve bunu yaptıklarından çoğu zaman haberleri bile olmaz.

Belirli günlerde ve belirli saatlerde bakıcı ihtiyacınız oluyorsa seçiminizi bu doğrultuda yapmalı, tam zamanlı bir çalışan sizin için uygunsa şartlarınızı da baştan konuşmalısınız. Kararınızı ve taleplerinizi ne kadar keskin çizgilerle belirlerseniz alacağınız sonuçtan o kadar memnun kalırsınız.

Güçlü bir iletişim kurmak için karşılıklı beklentileri en iyi şekilde belirlemek her zaman tercih etmeniz gereken yöntemdir. Bu sayede gereksiz gerginlikler ve olumsuz durumlar yaşanmamış olur.

Siz tamamen çocuğunuz ve onun ihtiyaçları ile ilgilenecek bir çocuk bakıcısı talep ediyorsanız kesinlikle tezgahınızdaki tek bir bardağın bile yıkanmasını talep etmemelisiniz.

Eğer amacınız hem ev işlerine yardım edecek hem de kalan zamanında çocuğunuzun başında durup sadece güvenliğinden emin olacak birisini işe almaksa bu sefer de kişinin çocuk bakımı ile ilgili deneyimin ve bilgi birikimine güvenemeyebileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız. Çocuk bakısı bulmak için bu tür ihtimalleri göz önünde bulundurmak ve kararınızı verdikten sonra da çok ciddi değişimler talep etmemek önemlidir.

Çocuk bakımı için destek almaya karar verdiğiniz zaman karşınıza çocuğuna bakmak için kariyerinden vazgeçen anneler, çocuğunuza bakmak için can atan akrabalarınız belki de çocuk sahibi olmasa bile bir çocuğun mutlaka anne bakımına ihtiyaç duyduğunu söyleyen insanlar çıkacak. Aslında çocuk bakımı ile ilgili ön yargılara kapılmayıp kendinizden emin bir karar vermeyi başarırsanız sonuçtan hiçbir zaman pişmanlık duymazsınız.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.