Hangisi daha iyi bakıcı mı, kreş mi?

05.08.2022
A+
A-
Hangisi daha iyi bakıcı mı, kreş mi?

Eğer çalışan bir anneyseniz ve sizden başka çocuğunuzla ilgilenebilecek biri yoksa, çocuğunuza bakması için bir bakıcı tutabilir ya da uygun bir yaşa geldiğinde kreş arayışına girebilirsiniz. Bu noktada kafanızı en çok kurcalayacak soru bakıcı mı kreş mi sorusudur. Bebek bakıcısının avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunur. Kreşin avantajları daha fazla olduğu için kreş, bakıcıdan daha iyi bir seçenektir diyebiliriz.

Hangisi daha iyi bakıcı mı, kreş mi?

Kreş çocuğunuzun sosyalleşmesi, fiziksel ve bilişsel becerilerini geliştirmesi, yabancı dilden matematiğe, sayılardan harflere kadar onu okul hayatına hazırlayacak tüm kavramları öğrenmesi, yeni arkadaşlar edinmesi ve paylaşmayı öğrenmesi açısından eşsiz bir kurumdur. Bakıcı ile büyüyen bir çocuk, bunların çoğundan mahrum kalır. Bakıcı da ona pek çok şey öğretebilir ama yaşıtları ile birlikte, görerek öğrenen çocuklar zihinsel olarak daha hızlı gelişirler, tuvalet eğitimi ve uyku eğitimini daha hızlı tamamlayabilirler.

Kreşin iki büyük dezavantajı bulunuyor. Bakıcınız sizin istediğiniz saatlerde evinize gelmekle yükümlüdür; gündüz çok erken gelmesini ya da gece geç saatlerde çıkmasını isterseniz bunu yapacaktır. Ancak kreşler en nihayetinde ticari kurumlar oldukları için, belli açılış-kapanış saatleri vardır ve akşam en geç 7’den sonra açık bir kreş bulamazsınız. Çoğu 18.30’a kadar kapanmış olur ve eğer siz iş yerinden 6’da çıkıyorsanız, yarım saat içerisinde kreşte olmalısınız. Ya da çocuğunuz kreşten eve servis ile dönecekse, o saatlerde evde biri olmak zorundadır.

Kreşin en büyük dezavantajı da kreşe giden çocukların çok sık hastalanmasıdır. Bu dünyanın her yerinde değişmeyen bir kuraldır. Kreşe giden çocuklar sık sık hasta olur. Kreşe yeni başlayan çocuklar, henüz bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için 15 günde bir hastalanabilirler. Çocukların kreşte yaşıtları ile birlikte olması müthiştir ama mikroplar da müthiş bir hızla çocuklara bulaşır. Tam iyileşti derken, bir daha hasta olur; bu kötü bir kısır döngüdür. Çocuğunuzu kreşe vermeyi düşünüyorsanız, onun minik bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek gıdalar ile beslemeye bir an önce başlamanız iyi olur.

Eğer çocuğunuzu bütün gün görememek, evin dışında bir yerde sizden ayrı uzun süre kalması ya da çocuğun temizlik, yeme-içme gibi öz bakımının yeterince iyi yapılamayacağı konusunda çekinceleriniz varsa, bakıcı daha güvenilir bir seçenektir. Kreşlerde kamera sistemi bulunur ancak bu kameralara dışarıdan erişim yoktur. Eve yerleştireceğiniz bir kamera ile çocuğunuzu ve bakıcıyı 7/24 kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bakıcı, çocuğunuz ile birebir ilgilenebilir. Kalabalık kreşlerde çocuğunuz özel ilgiden uzak kalır. Görev tanımında olup olmadığına göre değişir ama çoğu bakıcı küçük ev işlerine de yardım ettiği için, bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz; bakıcı hem çocuğunuza bakabilir, hem de evin temizliği ile ilgilenebilir.

Güvenilir bir bakıcı bulmak çok zordur. Buldunuz diyelim, o da bütün gün evde yalnız olacağı için sıkılabilir, motivasyonu düşebilir, çocuğunuza yeteri kadar ilgi göstermeyebilir, TV/tablet/telefon gibi sizin çocuğunuza izletmemesini istediğiniz şeyleri izletebilir ya da sizin yapmayacağınız bir şeyi çocuğa istemeden de olsa öğretebilir. Ancak kreşte çocuğunuz eğitimli öğretmenlerin arasında büyür; onlar bir bakıcıdan daha deneyimli ve bilgilidir. Ev ortamı, kreş ortamı kadar güvenilir değildir; kreşteki tüm mobilyalar ve diğer tüm detaylar küçük insanlara göre tasarlanmıştır, evlerimiz maalesef öyle değildir. Bakıcının en büyük dezavantajı da kreşten daha pahalı olmasıdır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.