Çocuğunuzun fotoğraflarını nasıl güvende tutabilirsiniz?

11.07.2022
A+
A-
Çocuğunuzun fotoğraflarını nasıl güvende tutabilirsiniz?

Bu çeşitli risklerin ışığında, “Çocuğumun resimlerini internette yayınlamak hiç mi güvenli değil?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bazı ebeveynler sosyal medyayı hiç kullanmamaya ve fotoğraflarını kesinlikle gizli tutmaya karar verir. Ancak siz paylaşmak istiyorsanız, sosyal medyayı daha güvenli kullanmanın ve sharenting’in riskini en aza indirmenin yolları olduğunu unutmayın.

Çocuğunuzun fotoğraflarını nasıl güvende tutabilirsiniz?

Sosyal medya gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Yayınlarınızı “yalnızca arkadaşlar” ile sınırlandırın ve fotoğrafları yeniden paylaşma haklarına sahip olmadıklarından emin olun.

Fotoğraflarınızı çılgınca paylaşmamaları için yakın arkadaşlarınızla ve ailenizle gizlilik hakkında konuşun.

Arkadaş listenizi kontrol edin ve yakın arkadaşınız olmayan kişileri kaldırın. Tatilde tanışıp arkadaş olduğunuz tatlı insanlar, arkadaşlarınızın arkadaşları ve sadece nezaketen eklediğiniz insanlar, çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşmanız konusunda güvenlik riski oluşturur.

Fotoğraflarınız için meta verileri (EXIF verileri olarak da bilinir) ve coğrafi etiketlemeyi kapatın. Bu, hiç kimsenin fotoğraf meta verilerini kullanarak çocuklarınızı bulamayacağı anlamına gelir. Veya paylaşım yaptığınız platformun fotoğraflarınızdan EXIF verilerini kaldıracağından emin olun. EXIF verileri hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yabancıların çocuklarınızı tanımlamak için yararlanabileceği veriler kullanmayın. (ör. tam adları, doğum tarihleri veya gittikleri okul) Takma adlar veya betimleyici ifadeler kullanmak, çocuğunuzun gerçek kimliğinin bulunmasını zorlaştırmak için iyi bir yoldur. “Küçük böceğim”, “minik prensesimiz” veya “muhteşem zıplayan fasulye” gibi ifadeler, yabancıların çocuklarınızı tanımlama girişimlerini engelleyecektir.

Çocuklarınızın çıplak veya yarı çıplak fotoğrafları paylaşılmamalıdır. Bir fotoğrafla ilgili en ufak şüpheniz varsa paylaşmayın.

Birçoğumuz sosyal medyayı spontane bir şekilde kullanıyoruz. Yani bir şey görüp fotoğrafını çekiyor, düğmeye basıp paylaşıyoruz. Paylaştığımız şeyi o anda tüm arkadaşlarımız görüyor.

Ama konu çocuklarınızı paylaşmak olduğunda, ne yaptığınızı düşünmek için harcadığınız zamana değer. Bu, çocuğunuzun on yıl sonra görmek isteyeceği ve onu gülümsetecek bir fotoğraf mı? Yoksa paylaştığınız için öfke duyacak veya utanacaklar mı? Bu, 20 yıl sonra internette yapılan bir aramada ortaya çıktığında ona zarar verebilecek bir fotoğraf mı?

Nihayetinde çocuklarınızın dijital ayak izlerini oluşturduğunuzu unutmayın. Giderek daha da bağlantılı hale gelen bir dünyada bu, ebeveynler için önemli bir sorumluluktur. Neredeyse çocuğunuza iyi bir eğitim vermek ve onları iyi birer vatandaşa dönüştürmek kadar önemlidir. Yani, çocuklarınıza mutlu olacakları bir dijital ayak izi bırakmak sadece iyi ebeveynliğin değil, onlara sevginizi göstermenin de bir yoludur.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.