Mutlu bir çocukluk için: Çocuklar ne ister?

08.11.2023
A+
A-
Mutlu bir çocukluk için: Çocuklar ne ister?

Ebeveynler çocukları için ellerinden gelen birçok şeyi yapmaya hazırlardır; mutlu etmek için oyuncak almak, iyi bir eğitim için birikim yapmak, gelişmesi için kurslara göndermek gibi…

Mutlu bir çocukluk için: Çocuklar ne ister?

Her biri ayrı fedakarlıklar içeren bu davranışlar çoğu zaman istenilen sonucun elde edilmesini sağlar. Bazı zamanlarda ise anne babalar bütün imkanlarını çocuklarının önüne serseler de işler istedikleri gibi gitmez. Anne babalar “her şeyi yaptık yine de sözümüzü dinlemiyor”, “ne istese aldık hala sıkılıyor”, “en iyi okullara yolladık başarılı olamıyor” gibi cümleleri sık sık kurarlar. Harcanan onca emeğin, zamanın ve birikimin karşılığında bu zorlukların yaşanmasının yıpratıcı olması anlaşılır bir durumdur.

Önemli Olan Bağ Kurmak

Ancak, ailelerin atladığı bir nokta vardır; bağ kurmak. Çocukların her şeyden önce ihtiyaç duydukları şey güvenilir bir bağdır. Güvenli bağlanmanın sağlanabilmesi için anne babaların iyi birer dinleyici olmaları şarttır. Çocukları can kulağıyla dinlemenin ve onlara kendilerini ifade etmeleri için alan açmanın ne kadar önemli olduğu zaman zaman unutulur. Halbuki çocuklar anlaşılmak ister. Bazen kelimelerle bazen oyuncaklarla bazen de davranışlarla kendilerini anlatmaya çalışırlar. Çocukların okulda yaşadıkları “basit” bir durumu dinlemeye vakti olmayan anne babaların, çocuklarını en iyi okula göndermelerinden çok daha kritik olduğu açıktır.

Yalnız oynayan ya da oyunlarına müdahale edilen çocukların birçok oyuncağının olmasının faydası düşündürücüdür. Çocukların tek ihtiyacı anlayışlı bir eşlikçidir. En özel yerlere gönderilen çocukların aile görüşmelerinde “yaramaz” diye nitelendirilmeleri kıymet bilmezlikten çok “beni görün” mesajıdır. Görülmeyen, duyulmayan ve anlaşılmayan çocukların belli zorluklar çıkarmaları çok da şaşırtıcı değildir.

Çocuklarla Özel Zaman Geçirmek Şart

Çocuklarla zaman geçirmek bir görev olarak görülmediğinde, anne babalar için çocuklarıyla birlikte olmak çok daha keyifli hale gelir. Bir iş yaparken, televizyon izlerken, telefona bakarken çocuklarla iletişimde olmak zaman geçirmek gibi görülse de bu aldatıcıdır. Anne babalar hem duygusal hem fiziksel olarak çocuklarının yanında olduklarında etkili zaman geçirilir. Çocuklarını etkin bir şekilde dinleyen anne babalar kendi sözlerinin de dinlendiğini fark ederler. Çocuklarıyla keyifli bir şekilde oynadıklarında çocuklarının da sembolik oyunlar üretebildiklerini görürler. Çocukları için her şeyi yapmaya hazır olan anne babalar, çocuklarını sevdikleri kadar dinlemeye ve anlamaya da hazır olmalılar.

Kaynak: Psikolog Elif Büşra Bozali

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.