Çocuğunuz okula başlamadan önce yapılacaklar

20.07.2022
A+
A-
Çocuğunuz okula başlamadan önce yapılacaklar

Her ailenin en büyük beklentisi, çocuğunun eğitim hayatında mutlu ve başarılı olmasıdır. Bu noktada okul yaşantısına iyi bir başlangıç yapmak önemlidir. Çocuğunuz okula başlamadan önce yapacağınız tüm hazırlıklar, onun okula kısa sürede uyum sağlamasına ve okul hayatına mutlu bir başlangıç yapmasına etki eder. Çocuğunuz okula başlamadan önce yapmanız gerekenlerle ilgili önerilerimizi ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuğunuz okula başlamadan önce yapılacaklar

Okul Araştırın

Çocuğunuzu okula göndermeye karar verdiyseniz, sizin ve çocuğunuzun beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak okulu bulmanız son derece önemlidir. “Çocuğunuzun hangi konularda desteklenmesini istiyorsunuz? Eğitimsel olarak önceliğiniz neler? Çocuğunuzu göndermek istediğiniz okulda fiziki ve sosyal şartlar nasıl olmalı?” gibi soruları yanıtlamalı ve bu doğrultuda okul arayışına geçmelisiniz. Araştırdığınız okulları ziyaret etmeniz, yetkilileriyle tanışıp bilgi almanız; karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Beklentilerinize uygun okulu bulduğunuzda; kaygı ve soru işaretlerinizden kurtulmanız daha kolay olacaktır.

Çocuğunuzla Birlikte Okulu Ziyaret Edin

Çocuklar belirsizliklerden hoşlanmazlar ve somut düşündükleri için anlattıklarınızı hayal etmekte güçlük çekerler. Bu nedenle gideceği okulu birlikte ziyaret etmeniz, biraz zaman geçirmesini sağlamanız, mümkünse öğretmeni ve okul personeli ile tanıştırmanız korku ve kaygılarını yenmesinde yardımcı olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken okul arayışını birlikte yapmamanızdır. Tüm okulları birlikte gezmek, çocuğunuzun aklının karışmasına, sizin beğendiğiniz okulla onun istediği okulun farklı olması durumunda sorun yaşamanıza neden olur. Bu nedenle gideceği okulu kesin olarak belirledikten sonra okulu tanıtma sürecine geçmelisiniz.

Çocuğunuz Okula Başlamadan Önce Onun Yanında Olun

Çocuğunuz okula başlamadan önce, onunla daha sık zaman geçirin. Korku ve kaygılarını anlamaya çalışın. Bu süreçte onunla işbirliği içinde olmanız ve motivasyonunu yükseltmeniz okula uyum sürecini kolaylaştıracaktır. İlk hafta okula birlikte gidecek şekilde programınızı ayarlayabilirsiniz. İlk zamanlar ihtiyaç duyduğu anlarda yanında olacağınızı bilmek, kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bu dönemde çocuğunuza karşı sabırlı ve hoşgörülü yaklaşmanız, onu dinlemeniz, destekleyici bir tutumda bulunmanız sizin için işleri kolaylaştıracaktır.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.