Müslüman ailelerin toplumsal faciası…

16.05.2022
A+
A-
Müslüman ailelerin toplumsal faciası…

Aralarında Arap asıllı ailelerinde olduğu Kanada’ya göç eden aileler farklı faktörler yüzünden çöküş yaşıyor. Bunun en büyük sebebi Kanada toplumunun Arap toplumuna göre faklı olması ve bunun yarattığı kültürel şok. Ailelerin karşı karşıya kaldığı sosyal ve ekonomik zorluklar da cabası. Peki Arap ve Müslüman aileler Kanada’ya göç etmeden önce bunları biliyor muydu? Kanadalı-Arap kadınların ülkeye geldikten ve istikrar sağladıktan sonra eşlerinden boşanma isteğinin sebebi ne?

Birikmiş ailevi sorunlar ve boşanmaya iten zorluklar

Kanada’daki Sosyal Destek ve Entegrasyon için Müslüman Araştırma Merkezi’nin Müdürü Dr. Muhammed Babid, boşanma sorununun tüm toplumlarda ortaya çıktığını, ve Arap Toplumu’nun gençlerinin istisna olmadığını söyledi.

Babid “Boşanma sebeplerinden biri de, karı-kocaların Kanada’ya gelmeden önce de bazı sorunlar yaşıyor olması. Bir başka sebep, ailelerin göçten sonra beklenmedik zorluklarla karşılaşması. Dil sorunu, eşlerden birinin akademik yeterliliğe uygun iş bulmada yaşadığı sorun, bunun yanında toplumsal farklılıkların yarattığı kültürel şok. Bu sorunlar eşler arasındaki anlaşmazlıkları daha da aşılmaz hale getiriyor ve bu anlaşmazlıklar boşanmalara dönüşüyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Babid, ailelerin aklına koyduğu hayalleri Kanada’da gerçekleştirmek istediğini, ancak gerçeklerle karşılaştıktan sonra sarsıldıklarını söyledi ve şunları ekledi: Kadın ve erkeklerin rollerinin değişmesi de cabası. Çünkü buradaki kanunlar kadınlara eşit haklar veriyor. Bu da doğal olarak erkekleri sarsıyor. Erkeklerde topluma ayak uydurma sorumluluğunun oluşmasına sebep oluyor. Kendi yurtlarındaki zorlukları telafi etmek isteyen birçok kadın, çalışmayı ve okumayı erkeklerden daha fazla istiyor. Maddi kazancını güvence altına almak isteyen erkekler, niteliklerine uyuşmasa dahi basit işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Kadınların, eşlerine göre daha iyi bir işte çalışması da aradaki anlaşmazlıkları ortaya çıkarıyor.

Kanada toplumu ‘fobisi’

Filistin asıllı Kanadalı gazeteci İtidal Matir, Arap erkeklerinde ‘Kanada toplumu fobisi’ olduğunu söyledi. “Erkekler, eşlerinin topluma girip değişmelerinden korkuyor” dedi. Bazılarının Kanada’ya geldikten sonra eşlerine hakimiyet kurmak için daha baskıcı bir yola başvurduğunu söyleyen Matir, eşler arasındaki artan sorunların boşanmaya kadar vardığını aktardı. (291)

Yazının tamamını oku…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.