Gençleri kızdıran plan!

14.08.2023
A+
A-
Gençleri kızdıran plan!

Akıllı telefonlara ciddi kısıtlama geliyor: Akşam 10’dan sabah 6’ya kadar gençler internet kullanamayacaklar. Çin internet düzenleyicisi, gençlerin telefonlarında geçirdiği zamanı ciddi bir şekilde azaltacak yeni bir adım atmaya hazırlanıyor.

Gençleri kızdıran plan!

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC) gençlerin akıllı telefon bağımlılığının önüne geçmek için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

GÜNLÜK EKRAN SÜRESİ TANINACAK

Tepki çeken plana göre 18 yaş altı kullanıcıların akşam 10 ile sabah 6 arasında internete erişimi kısıtlanacak ve 16-18 yaş arası kullanıcılara günde iki saat ekran süresi tanınacak.

Bu süre 16 yaş altı kullanıcılar için bir saat, 8 yaşından küçük kullanıcılar için ise sadece 8 dakika olacak.

İNTERNET 18 YAŞ ALTINA YASAKLANABİLİR

Düzenleyici kurum, ebeveynlere sınırlamalardan vazgeçme seçeneği sunacağını söylese de plan teknoloji yatırımcılarının tepkisini çekti.

Hong Kong’da işlem gören Çinli teknoloji firmalarının hisseleri, CAC’ın duyurduğu planın ardından büyük ölçüde düştü.

Şanghay Shenlun hukuk firmasından Xia Hailong, yeni kuralların internet şirketleri için baş ağrısı olacağını söyledi. Hailong ayrıca 18 yaşından küçük kullanıcıların internet hizmetlerini kullanmasının tamamen yasaklanabileceği uyarısında bulundu.

İNTERNET 18 YAŞ ALTINA YASAKLANABİLİR

İNTERNET 18 YAŞ ALTINA YASAKLANABİLİR

 

GENÇLERDE İNTERNET BAĞIMLILIĞI ARTIYOR

İnternet kısıtlama planı, Çinli yetkililerin gençlerin boş zamanlarını nasıl geçirdiklerine yönelik attığı ilk adım değil.

Gençler arasında miyopluk ve internet bağımlılığı oranlarının giderek artması, son yıllarda teknoloji endüstrisinde büyük reformlara yol açtı.

HAFTA İÇİ OYUN OYNAMALARI YASAK

2019’da yılında getirilen, 18 yaşından küçük çocukların çevrimiçi oyun oynayarak geçirebilecekleri süreyi düzenleyen katı kurallar 2021 yılında sıkılaştırıldı. Çocukların hafta içi geceleri oyun oynaması yasaklandı. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri içinse saat 8 ile 9 arasında bir saat süre tanındı.

VİDEO PAYLAŞIM PLATFORMLARI KISITLAMA GETİRDİ

Buna ek olarak, ülkedeki video paylaşım platformları genç kullanıcıların içeriğe erişimini ve kullanım süresini kısıtlayan seçenekler kullanmaya başladı.

ByteDance’ın TikTok benzeri uygulaması Douyin, gençlerin uygulamayı 40 dakikadan fazla kullanmasını engelliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.