Sigaraya başlama yaşı 10’a düştü

14.04.2024
A+
A-
Sigaraya başlama yaşı 10’a düştü

Uzmanlar, sigara başlama yaşının 10’a düştüğüne dikkat çekerek, dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon, günde ortalama 22 bin, saatte ise 916 kişinin sigaradan hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hitit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Yılmazel, “Nikotin Bağımlılığı ve Nikotin Bağımlılığı İle Mücadele” konulu konferans verdi.

Davranışların, düşünce ve inanışları şekillendirdiğini, bağımlılık davranışı söz konusu olduğunda, yine düşünce ve inançları göz önüne almak gerektiğini dile getiren Doç. Dr. Gülay Yılmazel, “Bağımlılık konusundaki en yaygın inanış, ‘bir kereden bir şey olmaz’ düşüncesidir. Korku ve merakla başlayan süreç, ‘bir kereden bir şey olmaz’ düşüncesiyle devam ettiğinde, döngüye bir adım daha yaklaşılmış olur.

“E-sigara sigarayı bıraktırmıyor”

Bilinenin aksine e-sigaranın sigarayı bırakma konusunda yardımcı olmadığının ortaya konduğunun çizen Yılmazel, ayrıca yapılan çalışmalar, e-sigaranın tersine bir etki oluşturarak nikotin bağımlılığını sürdürdüğünü ve bırakma davranışını engellediğini gösterdiğini ifade etti.

“Günde ortalama 22 bin kişi, saatte ise 916 kişi sigaradan hayıtını kaybediyor. Sigaraya başlama yaşı 10’a düştüğü. Sigara 7 binden fazla kimyasal madde içeren nefes yoluyla çekilerek tüketilen bir tütün ürünü karışımdakilerin 70’den fazlası kansere neden oluyor. Günde yaklaşık yarım paket sigara içen bir insan her gün beynine 300 nikotin vuruşu gönderiyor. Yanan bir sigaradan çevreye yayılan duman 50 adeti kanser yapıcı olan 4.000 kimyasal madde ve toksin içermektedir. Çevreye yayılan sigara dumanı normal olarak içilen sigaradan 3 kat daha fazla nikotin, yüzde 70 oranında daha fazla katran ve 2,5 kat fazla karbon monoksit içermektedir” diye konuştu.

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?

Sigarayı bırakmak çoğu kişi için zorlayıcı olabilir. Bu zorluğun üstesinden gelebilmeniz için ilk adım, bu sürece başlamadan önce bazı hazırlıklar yapmaktır. Arkadaşlarınıza ve ailenize sigarayı bıraktığınızı söyleyin. Evinizdeki, işinizdeki ve arabanızdaki tüm sigara ve kül tablalarından kurtulun. Sigara içmenizi tetikleyen şeylerden uzaklaşın!

Okumak için: https://www.yedam.org.tr/sigarayi-birakmak-icin-ne-yapmali

“Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

Yeşilay’ın “Bırakabilirsin” mobil uygulamasıyla sigaradan kurtulun!

“Bırakabilirsin” ile sigarayı bırakacağınız tarihi belirleyin, böylelikle bırakmaya yönelik motivasyonunuzu artırın. Nikotin bağımlılığı seviyenizi öğrenin.

Okumak için: https://www.yesilay.org.tr/tr/makaleler/birakabilirsin-mobil-uygulamasiyla-sigaradan-kurtulun

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.