Türkiye alarm veriyor!

14.09.2023
A+
A-
Türkiye alarm veriyor!

Tüm dünyada sağlık problemi olarak gündemde olan obezite, Türkiye’de de çocuklar arasında hızla yayılıyor. Uzmanlar, Türkiye’de çocuklarda yüzde 35’i bulan obezitenin artarak hızla yayıldığını ve bu konuda beslenme bilincinin önemli olduğunu söylüyor.

Türkiye alarm veriyor!

Dünya Obezite Gününde yayınlanan ve obezitenin yaygın etkisini ortaya koymak amacını taşıyan Dünya Obezite Atlas’ına göre 2035 yılında dünyanın yarısından fazlası, fazla kilo problemleri ve obezite ile karşı karşıya kalacak. 2022 yılında yayınlanan Atlas’ta da çocuklar arasında yaygınlığı artan obezite problemine dikkat çekilmişti. Bu problemin 2020’ye oranla 2 katlanarak artması bekleniyor.

 En Büyük Sebep İşlenmiş Gıdalar

Rapora göre obezitenin artmasının en temel sebebi işlenmiş gıdalar. İşlenmiş gıda tüketiminin fazla olmasının yanı sıra , hareketsizlik, kilo yönetimi ve sağlık eğitiminin verilmesi için yeterli kaynağın sağlanamıyor oluşu, gıda arzı ve pazarlamasında kontrol politikalarının zayıf olması gibi nedenler de sıralanıyor.

Sağlık haberleriyle alakalı diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Genç Nesil İçin Bilgilendirici Çalışmalar Yapılmalı

Federasyonun Başkanı Prof. Louise Baur bu eğilimin kaygı verici olduğunu belirterek “Dünya genelinde hükümetler ve karar vericiler, obeziteye katkıda bulunan sistemleri ve altta yatan nedenleri değerlendirmeli ve bunun sağlığa etkileriyle, sosyal ve ekonomik maliyetlerini genç kuşağa yansıtmamalı” dedi.

Rapor bulgularının acilen harekete geçilmesi için bir uyarı mahiyetinde olduğunu belirten Baur, obezitenin tehlikeli sonuçları ile karşılaşılması istenmiyorsa , tüm dünya ülkelerinin önlem alması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Milliyet

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.