Ailede huzur, mutluluk budur

11.07.2022
A+
A-
Ailede huzur, mutluluk budur

Hayat hepimiz için zaman zaman çok zor olsa da evimize gidip yuvamızda huzuru bulunca, tüm zorluklar kolaylaşır, aşılamaz sanılan her şey aşılır.

Eğer gerginlikten hoşlanmıyorsanız, tartışmalar başlamadan bitsin, evinizde çok daha huzurlu bir ortamınız olsun istiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu yazıyı dikkatle okumanızda fayda var.

Ailede huzur, mutluluk budur

Huzurlu bir yaşantı için en başta sakin olmayı başarmalısınız. Sakin olmak sağlıklı düşünebilmenin ve sorunlara çözüm bulabilmenin ilk adımıdır. Duygularınızı doğru bir şekilde dile getirebilmek ve karşınızdaki kişiyi dinlemek de huzuru sağlayabilmek için hayati öneme sahiptir. Tüm bunların yanında bir de yaşadığınız olayları büyütmemeyi başarabilirseniz huzurlu bir hayatın çok da uzak olmadığını fark edersiniz.

Sakin olun!

Tartışmaların çoğu genellikle her iki taraf da kızgınken birbirlerini dinlemedikleri ve anlamaya çalışmadıkları için büyür. Bundan dolayı eşinizle aranızdaki konuşma gerilmeye başladığında konuşmayı kesmeli, biraz sakinleşip daha sonra tekrar konuşmayı denemelisiniz. Bunun için de eşinize düşündüğünüzü direkt olarak söyleyebilirsiniz. Örneğin, ikimizde şu an çok sinirliyiz, biraz sakinleşip, ondan sonra konuşalım diyebilirsiniz. Ancak geçen süreyi kendinizi doldurarak ve kafanızda bir sürü şey kurarak değil, gerçekten sakinleşmeye çalışarak geçirin. Derin nefes almak her zaman kan basıncınızı düzenleyecek, mümkünse ufak bir yürüyüş de zihninizi tazelemenize yardımcı olacaktır. Yürüyüş yapma imkanınız yok ise başka bir odaya geçip camı açmak ve derin derin nefes almak da işe yaracaktır. Evdeki diğer işlerle uğraşmak, biraz televizyon izlemek ya da çocuklarınızla ilgilenmek de dikkatinizi dağıtarak sinirinizin yatışmasına yardımcı olabilir.

“Allah insanoğluna boşu boşuna iki kulak ve sadece tek bir ağız vermemiştir”

Dinleyin!

Duymakla dinlemek arasında öenmli bir fark vardır. Genellikle çevremizdekilerin ne söylediklerini duyarız ancak nadiren onları can kulağıyla dinleriz. Oysa ki karşımızdaki kişinin ne söylemeye çalıştığını anlamak isteyerek dinlemek herzaman çok daha etkili ve işe yarar bir yöntemdir. Bir yetişkinin gerçekten dinlendiği andaki duyguları, bir bebeğin anne ve babasının kucağındayken hissettiği duygularla neredeyse aynıdır. Dinlenediğiniz hissetmek, sevilmek, değer verilmek ve şevkat gösterilmekle aynı şeydir. Dinlemeyi başarabildikçe eşinizle olan ilişkiniz daha sevgi dolu ve daha güçlü olacaktır. Şöyle bir düşünün, hayatınızda sizi gerçekten anlamaya çalışarak dineleyen kaç kişi var? Bunlardan birinin eşiniz olmasını istemez misiniz? Peki ya eşiniz, onu can kulağıyla dinlemenizi istemez mi? O halde dinlemenin bu büyük gücünden daima faydalanın.

Söyleyin!

Eşinize ve hatta çocuklarınıza, düşündüklerinizi herzaman açıkça söylemeyi tercih edin. Eşinizin, sizin aklınızdan geçenleri tahmin etmesini beklemek genellikle hiçbir işe yaramaz. İma etmek ya da ipuçları vererek birşeyler anlatmaya çalışmak da pek bir işe yaramaz. Bunların yerine, duygu ve isteklerinizi açıklıkla ifade etmek daima çok daha etkili ve faydalıdır.

İstemediklerinizi söylemek yerine istediklerinizi söylemek de herzaman çok daha fazla işe yarar. Bunun yanı sıra, şikayet etmek yerine rica etmek de çok daha etkilidir. Şikayet ettiğinizde karşınızdaki kişide bir sıkıntı ve gerginlik hissi, rica ettiğinizde ise yardımcı olma isteği oluşur.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.