Çocuklarınızı oyuncaklı fast food ile ödüllendirmeyin!

20.05.2023
A+
A-
Çocuklarınızı oyuncaklı fast food ile ödüllendirmeyin!

Fast food restoranlarının “oyuncaklı çocuk menüsü” tuzağına ilişkin anne ve babalara kritik uyarı: Çocuklarınızı oyuncaklı fast food ile ödüllendirmeyin…

Çocuklarınızı oyuncaklı fast food ile ödüllendirmeyin!

Uzmanlar, fast food zincirlerinin çocukları yemek mağazalarına sokabilmek için yürüttüğü “oyuncaklı çocuk menüsü” tuzağına ilişkin anne ve babaları uyardı. Prof. Dr. Ali Kağan Gökakın, “Bedava oyuncak cazibesine ‘hayır’ demezlerse, çocuklarının gelecekteki kalp krizi riskine, ölümcül hastalıklara kapılmalarına davetiye çıkarmış olacaklar” dedi.

Çocuğun sağlığına ceza

Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre 18 yaş üstü yetişkin nüfusta obezite oranı yüzde 32 ile Avrupa’da ilk sırada yer alan Türkiye’de obez çocuk nüfusu sayısı da her geçen yıl yüzde 8 oranında artıyor. TBMM’de kurulan Obezite Araştırma Komisyonu’nda da gelecek nesillerin karşı karşıya kalacağı acı tabloya ilişkin uzmanlar ciddi uyarılarda bulunmuştu. Türkiye’de çocuklarda obezite salgınının daha da artması fast food türü beslenmeden kaynaklanıyor.

Çocukları ödüllendirmek için önlerine konulan her hamburger, pizza, hotdog türü fast food yiyecek sağlıklarına ceza olarak dönüyor. Çünkü uzmanlara göre obezite çocukların yetişkinlik çağları için kalp krizi riski ve kanser gibi ölümcül hastalıkları beraberinde getiriyor.

Çocuğa ‘hayır’ deyin

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Ali Kağan Gökakın aileleri, promosyon oyuncak büyüsüne kapılan çocuklarına “hayır” demeleri konusunda uyararak, “Çocuklar bu tuzaklara aldanabilir. Ancak anne ve babaların çocuklarının beslenmeleri konusunda aldıkları karar, onların ömür boyu ya sağlıklı yaşamalarına ya da sağlıksız bireyler olmalarına neden olacak” dedi. Gökakın, pek çok ebeveynin çocuklarını “aferin hediyesi” olarak fast food mekanlarına götürdüğüne dikkati çekerek, “Sağlıklarına ne kadar büyük zarar verdikleri konusunda bilgileri olsa sanırım böyle davranmazlar” diye konuştu.

Ödüllendirmeyin!

Çocukluk ve ergenlik döneminde çocukların hazır gıdalardan da uzak tutulması uyarısında bulunan Gökakın, şöyle devam etti: “Çocukluk çağı obezitesi genetik veya genetik olmayan pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkar. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre Avrupa’da yaşayan çocukların 3’te 1’i obez sınıfında. Bunun iki büyük nedeni var. Son 30 yılda ortaya çıkan beslenme şeklindeki değişiklik, fiziksel aktivitedeki noksanlık. O yüzden çocuklarımızın beslenme tarzına muhakkak dikkat etmek gerekiyor. Özellikle fast food türü ürünleri çocuklarımıza ödül olarak vermekten vazgeçmeliyiz. Cips, salam, sosis gibi hazır gıdalardan çocuklarımızı büyüme çağında uzak tutmamız gerekiyor.”

Kaynak: Milliyet, Önder Yılmaz

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.