Bir sosyal yaşam şehri Darülaceze

21.11.2023
A+
A-
Bir sosyal yaşam şehri Darülaceze

Dünyada örneği olmayan Darülaceze Sosyal Yaşam Şehri projesi ile din, dil, ırk, cinsiyet ve mezhep farkı gözetmeksizin bakıma muhtaç, yaşlı, engelli insanlara, kimsesizlere el uzatılacak.

Sağlıklı, yatağa bağlı, Alzheimer ve demanslı, bağışçı sakinler ile koruma altında olan çocuklara yönelik birimlerin yer aldığı Darülaceze Sosyal Yaşam Şehri, 150 bin metrekare alan üzerine kuruldu ve 23 bloktan oluşuyor.

Darülaceze’nin tarihi ve sosyal mirasının gelecek nesillere taşınması amacıyla hazırlanan Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri İstanbul Arnavutköy’de 150 bin metrekare üzerine, yatay mimari prensibiyle tamamlandı. Türkiye yüzyılına damgasına vuracak bu projenin açılışı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 12 Kasım’da yapıldı.

23 Blok ve Yaklaşık 1000 Yatak Kapasiteli

Tesis sağlıklı, yatağa bağlı, Alzheimer ve demanslı, bağışçı sakinler ile koruma altında olan çocuklara yönelik birimleri içeren 11 bloktan oluşuyor. Tamamı 23 blok, yaklaşık 1000 yatak kapasiteli tesisten oluşan komplekste odalar tek, 2, 3 ve 4 kişilik olacak şekilde tasarlandı. Tesiste sağlık kontrollerinin yapılacağı poliklinik, çocuk yuvası, rehabilitasyon ve sosyal merkez, iş atölyeleri ile cami, kilise ve havra olmak üzere ibadet yapıları da yer alıyor. Rehabilitasyon-sosyal merkez içerisinde fitnes, fizik tedavi ve hamamın yer aldığı tesiste, peyzaj alanında yürüyüş yolları, farklı oturma grupları, bisiklet yolları, göletler, hobi bahçeleri düzenlendi. Yerleşke içerisindeki ulaşım ise elektrikli araçlarla sağlanacak şekilde planlandı.

Diğer sağlık haberleri yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

Yapımı 1,5 Yıl Sürdü

1895’ten bu yana ihtiyaç sahiplerine hizmet veren Darülaceze’nin misyonunun korunarak aktarıldığı Sosyal Yaşam Şehri Projesi , kurumun tarihi ve sosyal mirasının gelecek nesillere taşınmasını sağlayacak. Bu amaçla Mayıs 2022’de temeli atılan Proje, toplamda 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı.

Darülaceze’nin tarihi ve sosyal mirasının gelecek nesillere taşınması amacıyla hazırlanan Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri projesi İstanbul Arnavutköy Yassıören Mahallesi’nde 150 bin metrekare üzerine, yatay mimari prensibiyle tasarlandı. ( Elmurod Usubaliev - Anadolu Ajansı )

Darülaceze’nin tarihi ve sosyal mirasının gelecek nesillere taşınması amacıyla hazırlanan Darülaceze Sosyal Hizmet Şehri projesi İstanbul Arnavutköy Yassıören Mahallesi’nde 150 bin metrekare üzerine, yatay mimari prensibiyle tasarlandı. ( Elmurod Usubaliev – Anadolu Ajansı )

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.